Po zimní přestávce se už tradičně 1. dubna otevře Valdštejnská zahrada v areálu Senátu. V současné době probíhají poslední opravy po zimě a připravuje se inventář zahrady. Jedna z nejkrásnějších zahrad ve středu města láká návštěvníky k procházkám, k posezení i na kulturní akce.

Historie zahrady

Sala_terrena.jpgValdštejnská zahrada se nachází v Praze na Malé Straně a je součástí areálu Valdštejnského paláce, v němž sídlí Senát Parlamentu České republiky. Přísně geometrická zahrada reprezentuje rané baroko.

S palácem je přímo propojena ze severu a východu sala terrenou. Zahrada o rozloze 1,7 ha byla budována souběžně se stavbou paláce. V historii zahrady došlo k několika větším úpravám.

V 18. století byla pozměněna do přírodnější formy a po rekonstrukcích v 50. a 90. letech 20. století se její vzhled přiblížil k původnímu pojetí. Poslední rozsáhlá rekonstrukce, která respektovala historický vývoj zahrady, probíhala v letech 2000 až 2001.

Procházka zahradou

Valdstejnska_zahrada.jpgZahrada je rozdělena do dvou geometricky rozdílných částí. Ve větší části se nalézá největší sala terrena v Praze, dále pak voliéra pro exotické ptactvo, umělá krápníková stěna s grottami (jeskyně) a čtvercová mramorová kašna s bronzovou sochou Venuše.

V menší části je jezírko s ostrůvkem se sochou Herkula, skleník a jízdárna. Bohatou zeleň doplňují další dvě kašny, sochy (kopie původních Vriesových děl) a reliéfní vázy. Při procházkách zahradou můžeme volně potkat pávy, v zahradním jezírku uvidíme ryby a kachny, ve voliéře výry.

Místní výří rodinka, stejně jako před rokem, očekává radostnou událost - narození mláďat. Kromě fauny, flóry a historických skvostů barokní zahrady čeká její návštěvníky od června do září opět kulturní léto. V sala terreně se konají koncerty pro veřejnost, divadelní představení a jiné kulturní akce.

Poslední úpravy

Pracovníci zahrady navzdory mrazivému počasí už začali na otevření připravovat i inventář zahrady. Snímají se kryty soch, postupně se budou napouštět kašny, velké dubové lavice dostávají nový nátěr a provádějí se úpravy mlatových cest. V plánu je také úprava cesty u vchodu ke stanici metra Malostranská, kde mají mlatový povrch nahradit dlažební kostky.

Provozní doba

Do Valdštejnské zahrady je vchod z Letenské ulice, z prvního nádvoří Valdštejnského paláce a branou od stanice metra Malostranská, přístup je bezbariérový a vstup zdarma. Od dubna do konce října je zahrada otevřena denně od 10 do 18 hodin. Ve dnech státních svátků je zahrada otevřena do 22 hodin a slavnostně nasvícena.

Související