Cestování v ráci takzvaného Schengenského prostoru bude pro Čechy od víkendu opět o něco jednodušší. Poté, co se loni 21. prosince zrušily pasové kontroly na hraničních přechodech, odpadne v noci z 29. na 30. března tato překážka i na letištích.

Pasové kontroly ale budou muset absolvovat lidé cestující za hranici zóny, popřípadě přijíždějící z "neschengenského" státu. Vzniknou tak samostatná odbavovací pracoviště.

Lety ze zemí mimo schengenský prostor může v Česku nyní přijímat 16 z 20 mezinárodních letišť. A ta hlásí, že jsou na fyzické oddělení cestujících připravena. Na pěti z nich - v Praze, Brně, Karlových Varech, Pardubicích a Ostravě - to umožnily stavební úpravy.

Zbylých 11 letišť bude pasažéry oddělovat administrativně. Musí proto upravit letový plán tak, aby se lidé cestující do EU a do zemí mimo schengenský prostor nesetkali u odbavení.

Letiště Praha vyhradilo pro lety do zemí EU nový Terminál 2, který byl k tomuto účelu postaven. Pasová kontrolní stanoviště ale v hale zůstanou pro případné mimořádné situace. Příslušníky cizinecké policie tu na odletech nahradí pracovníci letiště.

Úpravy terminálu letiště v Pardubicích, stály deset až 15 milionů korun. Na změny bylo letiště připravené již vloni.

Mezinárodní Letiště Leoše Janáčka v Mošnově otevřelo novou odletovou halu již v roce 2006 a už při její stavbě se změnou provozu počítalo.

Na letišti v Brně-Tuřanech nyní vrcholí práce týkající se změn. Jihomoravský kraj na ně vyčlenil 5,5 milionu korun.

Na letišti v Plané u Českých Budějovic stačily k oddělení celního prostoru na koridory kužely. Letiště zatím nemá klasickou odbavovací halu. Ta se má začít stavět příští rok, v provozu bude zřejmě od roku 2010.

Mezinárodní letiště v Karlových Varech-Olšových Vratech, staví kvůli opatřením souvisejícím se vstupem do schengenského prostoru novou odbavovací halu. Bude stát kolem 50,8 milionu korun, v současnosti začala její přejímka.

Související