Na vlakovém nádraží ve středočeských Stránčicích bylo 12. března otevřeno první sociální zařízení pro zdravotně postižené, které lze odemknout pomocí univerzálního euroklíče. Osoby se sníženou schopností pohybu jsou tímto klíčem vybaveny už ve 30 zemích Evropy. Cílem mezinárodního projektu Euroklíč je na důležitých místech postupně zpřístupnit sociální zařízení a schodišťové plošiny handicapovaným pomocí tohoto univerzálního klíče. V Evropě je v současné době registrováno přibližně sto tisíc eurozámků.

Přibudou další místa

euroklic_Potmesil.jpgNa zprovoznění toalet na euroklíč se ve Stránčicích podílely České dráhy spolu s Národní radou osob se zdravotním postižením a Středočeským krajem. Sociální zařízení, výtahy nebo schodišťové plošiny na nádražích ČD i na jiných veřejných místech jsou bohužel často terčem vandalů, proto je nutné je zamykat. Euroklíč tak umožní handicapovaným použít toalety, aniž by museli žádat zaměstnance ČD o klíč. Ve Středočeském kraji se nyní instaluje osm eurozámků. Půjde například o Kladno, Benešov, Vlašim, Zruč nad Sázavou nebo Poděbrady. Projekt financuje Evropská unie ze strukturálních fondů a koordinuje Národní rada osob se zdravotním postižením ČR ve spolupráci se Svazem tělesně postižených v ČR.

Eurozámků je v ČR málo

Počátkem března projekt Euroklíč představila i ministryně vlády pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková. Úřad vlády nyní počítá s informační kampaní, aby se celý projekt dostal do povědomí široké veřejnosti. Schválení projektu se očekává na podzim tohoto roku. Až bude projekt spuštěn, měl by se klíč  handicapovaným vydávat zdarma. Zatím si ho mohou zájemci koupit ve Svazu tělesně postižených v Praze za cenu 357 korun. V současné době funguje na území České republiky pouze několik desítek eurozámků.

Euroklíče mají zelenou - čtěte ZDE