golf 
Snímek: Archiv

Z popelky královnou
Za posledních deset patnáct let se golf stal v naší zemi z komunisty utlačované subkultury populárním sportem. Golfový boom je v České republice ve srovnání s ostatními postkomunistickými zeměmi východní Evropy nevídaný.
Na počátku 90. let minulého století byla na území České republiky - navzdory tradici - pouze tři regulérní osmnáctijamková golfová hřiště. První golfisté se objevili už před 110 lety, v roce1898, na Císařské louce v Praze a první regulérní hřiště bylo otevřeno v roce 1904 v údolí říčky Teplé v Karlových Varech. To se nezachovalo, a tak historický primát nesou Mariánské Lázně, které v roce 1905 otvíral sám anglický král Eduard VII.
Některá předválečná hřiště byla dokonce zničena, mezi jinými například dnes tolik diskutované Klánovice. Jak vzpomíná hokejový reprezentant a polistopadový zákonodárce Vlastimil Bubník, který na tamním hřišti po válce hrával, komunisté je dokonce na hřiště přivezli a oni se museli dívat, jak traktory rozorávají nejenom meze, ale i golfové greeny. To aby na nich rostlo pro pracující lid obilí a neproháněli se tam pouze "buržousti".
Po roce 1989 vládne pro výstavbu golfových hřišť větší pochopení, a tak do letošní golfové sezony vstupujeme se 74 normovanými hřišti (jejich seznam a základní údaje přinášíme dále). Dalších sedmnáct je ve výstavbě nebo v plánech, na osmi hřištích se pracuje na rozšíření počtu jamek. Díky tomu má Česká republika i přes obrovský nárůst hráčské základny velice dobrý poměr počtu hráčů na jedno hřiště. Z komunisty se skřípěním zubů trpěné popelky se stává zářící královna.
V současné době je více než polovina (52,48 procenta) hřišť v celé východní Evropě na území České republiky. Na druhém místě je Polsko s 25 hřišti pro více než trojnásobek obyvatel. Deset hřišť má Slovinsko, po šesti je jich na Slovensku, v Estonsku a Maďarsku, po třech je v Bulharsku, Lotyšsku a Litvě. Dvě mají v Chorvatsku a Rumunsku a jedno najdete v Srbsku.

golf_mNeobjevená destinace
Když loni získala Česká republika titul Neobjevená golfová destinace, bylo to pro neznalé málem urážlivé. Jakápak neobjevená destinace, když se u nás golf hraje přes sto let?
Titul, který každoročně uděluje Mezinárodní organizace golfových tour operátorů (IAGTO), je především výzvou pro cestovní kanceláře, že mohou do svých golfových nabídek zařadit další zemi. Na veletrhu ve španělské Marbelle přitom Česko soutěžilo s dalšími sedmnácti atraktivními golfovými zeměmi z celého světa.
Golfoví turisté jsou totiž hosté vážení a vyhledávaní. Nejde o individuální turisty, cestující s batohem autostopem, ale o lidi zvyklé na určitý standard, nejen co se kvality a vybavení hřiště týče. A za kvalitu jsou schopní a ochotní zaplatit. V průměru utratí golfový turista o třicet procent více než ten běžný. Podle údajů IAGTO se golfové turistice ve světě věnuje ročně na 50 milionů lidí.
Podle odhadu České centrály turistického ruchu přijelo vloni do České republiky asi šestnáct tisíc golfových turistů. Většinou z německy mluvících zemí a ze Skandinávie. Mají srovnatelné nebo dokonce horší klimatické podmínky a je tam podstatně větší počet hráčů na jedno hřiště (viz rámeček Jak ve světě). Totiž čím více hráčů, tím větší možnost, že si nezahrajete nebo budete hrát v "tlačenici".
Dobrý poměr bude i přes vzrůstající počet hráčů v blízké budoucnosti zachován, jelikož se na území České republiky budují stále nová hřiště. Proto je pro zahraniční golfisty objevování nové golfové destinace na mapě Evropy, navíc dobře dostupné, určitým lákadlem.
Z ekonomického hlediska jde o přínos nejenom do pokladen navštívených klubů, ale i dalších oblastí. Golfoví turisté se totiž délkou pobytu řadí hned za lázeňské hosty a jejich pobyt je, co se délky a utracených prostředků týče, srovnatelný s ekonomicky atraktivní kongresovou turistikou.
Navíc golfová turistika může napomoci rozvoji regionální turistiky. Jak známo, většinu příjmů z turistického ruchu "shrábne" Praha. Atraktivní golfová nabídka je ovšem v současnosti už takřka po celé zemi (viz seznam níže), což může objevování nových turistických míst napomoci.

Souboj s pravidly
S růstem členské základny bohužel roste i počet lidí, kteří nectí ani základní pravidla této gentlemanské hry, kdy je největším soupeřem hráč sám sobě. Pověstným se už stalo video zachycující významného pražského hoteliéra, který si na turnaji posunoval míček, netuše, že je nahráván bezpečnostní kamerou.
Švindlování při komerčních turnajích, kdy se mnohdy hraje o zajímavé ceny, se žel stalo běžnou záležitostí. Různé rodinné či kamarádské party potom odevzdávají skórkarty, nad jejichž výsledky nevěřícně kroutí hlavou nejenom lidé, kteří tyto "hráče" pozorovali na hřišti. Nesmyslný hon za lepšími handicapy i jejich účelové zadržování snad nemá v golfovém světě obdoby.
Od letošního roku až do roku 2011 celosvětově platí inovovaná pravidla. Změny jsou však jen kosmetické. Například se může manipulovat s praporkovou tyčí i po jejím odložení, i když je už míček v pohybu. Snížil se počet trestných ran, když hráč zasáhne svůj bag. Už se netrestá rada, jak daleko je to k jamce, a nově se definují hranice vodních překážek a půdy v úpravě. Novinkou je i český Stručný průvodce pravidly, který jistě bude důležitou pomůckou především pro nováčky.

golf_mCo za to
Golf rozhodně není nejlacinější sport, ale náklady na jeho amatérské provozování lze v našich podmínkách směle srovnat s výdaji za populární lyžování. Rozdíly v poplatcích za hru na jednotlivých hřištích jsou už řádově tisícikorunové.
Podle průzkumu mezinárodní společnosti KPMG je u nás průměrný poplatek za hru na osmnáct jamek (green fee) ve všední den 25 a o víkendu 33 eur. Můžete si zahrát za dvě stovky, ale také za dva a půl tisíce. Na rozdíl od stále nejistější zimní sezony lze golf u nás hrát v průměru 255 dnů v roce. Jsou už areály, jako například pražské Hodkovičky, kde se hraje celý rok.
Vzhledem ke změnám sazby DPH zvýšili na některých hřištích green fee, ovšem ceny za zmiňované lyžařské vleky také rostou. Například v Kořenci u Boskovic a na liberecké Ypsilonce se poplatky zvedly o sto korun, v Golf Resortu Karlovy Vary o dvě stě a na Hluboké o 250 korun. Stejné zůstávají například v Telči, Poděbradech, Nové Americe, Golf Resortu Monachus v Nové Bystřici nebo na Karlštejně.


Kampaň
V prezentaci České centrály cestovního ruchu - Czech Tourism, první svého druhu s golfovou tematikou, je zahraničním zájemcům představeno devět špičkových hřišť, kde rádi uvítají zahraniční hráče. Film začíná v Royal Golf Clubu Mariánské Lázně, nejstarším funkčním hřišti v zemi, které otvíral v roce 1905 anglický král Eduard VII. Následují Golf Resort Karlovy Vary a Golf Park Plzeň. Ze západu Čech se návštěvník přesune na Karlštejn a Konopiště. Následuje liberecká Ypsilonka, Golf Club Nová Bystřice, brněnská Kaskáda a Prosper Golf Club Čeladná.


Jak ve světě

Počet hráčů na jedno hřiště
Norsko 1224
Švédsko 1143
Španělsko 1134
Finsko 948
Dánsko 831
Irsko 830
Německo 821
Nizozemsko 806
Švýcarsko 744
Česká republika 650


Golfové vybavení
Pokud se rozhodnete golf opravdu hrát, je třeba si pořídit patřičné vybavení. V republice už je dostatek dobře zásobených speciálních obchodů. Pro začátečníka nemá cenu kupovat hned špičkové hole za desítky tisíc korun. Může se spokojit s vybavením z druhé ruky. Sadu dobrých holí i s bagem dnes pořídíte i do 10 tisíc korun. Na tipy jsme se zeptali golfového odborníka Ivana Paggia, který mimo jiné provozuje portál www.golf.cz.
"Doporučoval bych osvědčené značky, které jsou dnes dostupné za přijatelnou cenu. Téměř každý světový výrobce holí má ve svém programu začátečnickou sadu, na níž si dá záležet a kterou dotuje, protože to je první setkání budoucího zákazníka s jeho výrobkem. Doporučuji dvě sady předních značek. Tou první je Top Flite Executive od Callaway, kterou koupíte v síti prodejen All4golf. Kompletní sada, kde je 6 želez, 1 hybrid, 3 dřeva, driver a putter, stojí 7990 Kč s grafitovými shafty a 7490 Kč s ocelovými. Druhou sadou je pak Masters MC-Z 310 s celoocelovými hlavami holí, již koupíte například v prodejnách Sprint Sport i se stand bagem za 7900 Kč. V sadě je 7 želez, 1 hybrid, 1 fervejové dřevo, driver a putter."


Rozšiřované areály
Na podzim by se mělo rozrůst o další devítku hřiště kousek od Písku v malebné jihočeské krajině u Kestřan. Společnost CZ Golf, která hřiště vlastní, chystá otevřít letos i první devítku z plánované osmnáctky na ústeckých Terasách. Druhé devítky by se letos mělo dočkat také kouzelné hřiště Čertovo břemeno v Alenině Lhotě. Projektoval jej, stejně jako první devítku, architekt Jiří Velden. V srpnu plánují otevření druhé devítky v Beřovicích kousek od Slaného. Rozšíření o devět jamek se letos dočká i hřiště u Českého Krumlova ve Svachově Lhotce.


Co na sebe
Golf je zatím, co se týče oblečení, přece jenom konzervativnější než třeba tenis. I zde se však v posledních letech tolerují věci, které by ještě před dvaceti lety byly nepřijatelné. Přesto na celém světě platí, že hráč by měl mít tričko s límečkem se zapínáním na knoflíky a kalhoty nedžínového typu. Nemusí být až ke kotníkům, ale měly by zakrývat kolena.
Je zajímavé pozorovat hráče. Ti, kteří dodržují základní pravidla v oblékání, dodržují většinou i pravidla hry. Ti, kdo na hřiště vyrazí v obyčejném tričku a džínsech, si většinou nelámou hlavu ani s ostatními pravidly. Jsou hřiště, v USA, Skotsku či Irsku, kde vás v nepředpisovém úboru na hřiště nepustí. A můžete mávat zlatou kreditní kartou, jak chcete. Stejně jako v případě holí je u nás už dostatek dobře zásobených speciálních obchodů s oblečením a obutím na golf. Na oblečení není dobré šetřit, protože hra trvá čtyři i více hodin a nepohodlné či nekvalitní oblečení a obutí může hru pěkně znepříjemnit, ne-li znemožnit. Ostatně u golfu platí staré pravidlo, že pro hru neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.


Osobnosti českého golfu
Časopis Golf Digest zveřejnil ve svém letošním prvním čísle padesátku nejvlivnějších lidí českého golfu. Představme si prvních patnáct.
1. Milan Veselý (57), HCP 13,2
Prezident České golfové federace, rozhodčí, předseda komise pro golfová hřiště, prezident GC Mariánské Lázně, jako první Čech byl zvolen do vedení Evropské golfové asociace a stal se doživotním členem klubu v St. Andrews.
2. Luděk Sekyra (43), HCP 34
Majitel významné české realitní skupiny, která staví v Praze-Vinoři golfový areál, jenž má mít 45 jamek. Bude tak nejenom největším v Praze, ale i v celé České republice.
3. Karel Vopička (57), HCP 9
Předseda STK, člen výboru České golfové federace.
4. Luděk Vinš (45), HCP 11,7
Prezident GC Čechie, majitel fotbalové Viktorie Žižkov, pražského paláce Fénix, hotelu Čechie a digitální televize Public TV, v roce 2005 neúspěšně kandidoval na prezidenta ČGF.
5. Václav Klaus (65), HCP 48
Prezident ČR. Golfu se dlouho bránil, loni však absolvoval svůj první turnaj. Má rád Konopiště a Karlovy Vary, kde pořádá vlastní Prezident Cup.
6. Stanislav Pros (58), HCP 17,2
Majitel největšího golfového resortu na Moravě, Prosper Golf Clubu Čeladná.
7. Derek Jones (44), bez HCP
Marketingový ředitel Plzeňského Prazdroje. "Plzeň" by měla být letos na
20 hřištích a Pilsner Urguell je oficiálním partnerem českého golfu. Prazdroj najdete i na všech lepších hřištích v JAR, kde je levnější než na tuzemských.
8. Václav Kubata (45), HCP 21,5
Marketingový ředitel České spořitelny, partnera ČGF.
9. Alex Čejka (37), PRO
Rodák z Čech, reprezentant Německa. Podílí se na projektu hřišť ve Zbraslavi, po skončení profesionální kariéry chce otevřít v Česku golfovou akademii.
10. Marek Eben (50), HCP 18,8
Pravidelný moderátor nejvýznamnějších golfových událostí, aktivní hráč a účastník turnajů.
11. Salvador Anglada (42), HCP 13,8
Generální ředitel Telefónica 02, která spustila nepřetržité vysílání Golf Channel a pořádá řadu golfových turnajů. Už pod předchozími názvy byla tato společnost významným sponzorem českého golfu.
12. René Holeček (41), HCP 11,3
Spolumajitel firmy CZ Golf, která vlastní pět golfových areálů: Telč, Písek, Waidhofen, Ústí nad Labem a Rohanský ostrov v Praze.
13. David Grund (52), HCP 14,9
Místopředseda představenstva UniCredit Bank, jež pořádá vlastní turnajovou sérii a je významným sponzorem různých soutěží.
14. Jan Demjanovič (54), HCP 16,3
Generální ředitel Severočeských dolů, které prostřednictvím SD Rekultivace počítají s výstavbou golfových hřišť.
15. Petr Hanzlík (58), HCP 17,3
Výkonný ředitel a jednatel Olympus CS, významného sponzora a pořadatele golfových akcí. Stál u zrodu vysílání Golf Channelu v ČR.
Vysvětlivky: Číslo za jménem znamená věk, HCP uhraný handicap, PRO profesionál


Nová hřiště
Atraktivním golfovým areálům na severu Moravy v Ropici a Čeladné roste konkurence v Ostravici. V polovině letošního roku by na úbočí hory Žár mělo být otevřeno mistrovské osmnáctijamkové hřiště projektované Chrisem Johnsonem. Bude mít par 72 a délku 6500 metrů. Greeny by měly mít průměrně 650 metrů čtverečních.
V polovině roku 2009 by mělo být otevřeno nové osmnáctijamkové hřiště Albatros "na dohled" od Prahy. Roste ve Vysokém Újezdu, pět minut jízdy po sjezdu z dálnice D5 v Rudné. V mírně kopcovitém terénu na hranici Českého krasu ho na 80 hektarech staví společnost BT Golf, patřící do skupiny Unimex Group Jiřího Šimáněho. Projekt vypracoval Angličan Keith Preston.

seznam

Kde si zahrát
Seznam golfových hřišť podle regionů


Praha
Golf a Country Club Prague
Zařízení: 9 jamek hřiště, indoor, driving range
Tel.: 244 460435
www.hodkovicky.cz  

Golf Club Erpet Praha
Zařízení: indoor
Tel.: 269 373 111
www.erpet.cz  

Golf Club Praha
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 257 216 584
www.gcp.cz  

Golfový klub Zbraslav
Zařízení: indoor, driving range, 9 jamek akademie
Tel.: 244 460 713
www.golfzbraslav.cz  

Golf Club Divoká Šárka
Zařízení: driving range
Tel.: 774 203 730
www.gcds.cz  

Golf Club Marina Praha
Zařízení: driving range na Rohanském ostrově
Tel.: 605 234 000
www.golf-marinapraha.cz  

Golf Klub Čechie
Zařízení: indoor, driving range
Tel.: 266 194 268
www.gkc.cz  

Golfový Club Bestgolf
Zařízení: driving range
Tel.: 777 109 130
www.bestgolf.cz  

Golf Club Hostivař
Zařízení: 9 jamek hřiště, 9 jamek akademie, driving range, indoor
Tel.: 724 124 818
www.golfhostivar.cz  


Středočeský kraj
Atrium Golf Club
Zařízení: 7 jamek hřiště
Tel.: 602 345 391
www.atriumgolf.com  

Golf Club Farma Michael
Zařízení: Driving range
Tel.: 317 789 386
www.farmamichael.cz  

Golf Club Konopiště
Zařízení: 36 jamek hřiště, 9 jamek akademie, driving range
Tel.: 602 345 391
www.gcko.cz  

Golf Club Karlštejn
Zařízení: 27 jamek hřiště, driving range
Tel.: 602 248 424
www.karlstejn-golf.cz  

Golf Club Beřovice
Zařízení: 9 jamek hřiště, indoor, 9 jamek akademie
Tel.: 312 591 112
www.gcbr.cz  

Golf Kladno
Zařízení: indoor
Tel.: 739 516 092
www.golfkladno.cz  

Golf Klub Botanika
Zařízení: driving range, akademie
Tel.: 312 698 583
www.golfbotanika.cz  

Golf Club Molitorov u Prahy
Zařízení: 18 jamek hřiště, driving range
Tel.: 321 784 194
www.golfmolitorov.cz  

Golf Club Resort Paradise Benátky n/J.
Zařízení: 9 jamek hřiště, 9 jamek akademie, indoor, driving range
Tel.: 326 313 000
www.golfbenatky.cz  

Golf Club Mladá Boleslav
Zařízení: 18 jamek hřiště, indoor, akademie, driving range
Tel.: 739 456 992
www.golfmladaboleslav.cz  

Golf Club Poděbrady
Zařízení: 18 jamek hřiště, indoor, driving range
Tel.: 325 610 928
www.golfpodebrady.cz  

Golf Club Stará Boleslav
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 326 911 325
www.gcsb.cz  

Golf a Country Club Mstětice
Zařízení: 18 jamek hřiště, driving range
Tel.: 326 997 190
www.gccm.cz  

Golf Klub Měšice
Zařízení: driving range
Tel.: 283 981 841
www.golfmesice.cz  

Ringhoffer Golf Club
Zařízení: 9 jamek hřiště, indoor, driving range
Tel.: 255 736 551
www.rgc.cz  

Golf Club Podbořánky
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 313 599 888
www.golfpark.cz  

Golf Klub Líšnice
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 318 599 151
www.gkl.cz  


Jihočeský kraj
Golfový klub Hluboká nad Vltavou
Zařízení: 18 jamek hřiště, indoor, driving range, 9 jamek akademie
Tel.: 776 826 376
www.golfhluboka.cz  

Golf Klub Klasik
Zařízení: driving range
Tel.: 724 177 221
www.golfklasik.cz  

Golf Klub Týn nad Vltavou
Zařízení: driving range, akademie
Tel.: 602 435 366

Asociace Golf Clubu Větřní
Zařízení: 7 jamek hřiště, akademie
Tel.: 380 732 248
www.parkhotegolf.cz  

Golf Club Český Krumlov
Zařízení: 9 jamek hřiště, indoor, driving range
Tel.: 606 754 570
www.golfck.ck  

Lipno Golf club
Zařízení: 18 jamek hřiště, driving range
Tel.: 380 736 260
www.lipnogolf.cz  

Golf Club Mnich
Zařízení: 18 jamek hřiště
Tel.: 384 386 986
www.golfmonachus.cz  

Golf Club Nová Bystřice
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 384 386 986
www.golfmonachus.cz  

Prácheňský golfový klub
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 724 576 976
www.golf-pisek.cz  

Golf Klub Čertovo břemeno
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 381 273 074
www.cebr.cz  

Jihočeský golfový klub Bechyně
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 381 211 123
www.golf-bechyne.cz  

Golf Klub České Budějovice
Zařízení: driving range
Tel.: 606 140 617
www.gkcb.cz  


Plzeňský kraj
Golf Klub Šumava
Zařízení: 6 jamek hřiště, driving range
Tel.: 604 202 267
www.golfklubsumava.cz  

Golf klub Darovanský dvůr
Zařízení: 27 jamek hřiště, driving range
Tel.: 371 740 711
www.darovanskydvur.cz  

Golf klub Plzeň-Dýšina
Zařízení: 18 jamek hřiště, driving range
Tel.: 373 729 961
www.golfplzen.cz  

Golf Club Hořehledy
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 606 793 476
www.golf-horehledy.cz  

Golf Club Alfrédov
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range, indoor
Tel.: 374 695 101
www.gcal.cz  


Karlovarský kraj
Golf Club Františkovy Lázně
Zařízení: 18 jamek hřiště, indoor, driving range
Tel.: 354 595 402
www.gr-fl.cz  

Golf Club Luby
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 354 560 022
www.golfluby.cz  

Royal Golf Club Mariánské Lázně
Zařízení: 18 jamek hřiště, driving range, indoor
Tel.: 354 624 300
www.golfml.cz  

Astoria Golf Club Cihelny
Zařízení: 18 jamek hřiště, 9 jamek akademie, driving range
Tel.: 353 972 281
www.astoria-golf.cz  

Golf Club Háje
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 721 157 534
www.golfhaje.com  

Golf Club Karlovy Vary
Zařízení: 18 jamek hřiště, driving range
Tel.: 353 331 001
www.golfresort.cz  

Golfklub Klášter Teplá
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 602 781 756
www.golfteply.cz  

Golf Club Sokolov
Zařízení: 18 jamek hřiště, driving range
Tel.: 724 602 475
www.golf-sokolov.cz  

Golf a Racing Club Karlovy Vary
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 353 592 163
www.racingclub.cz  


Ústecký kraj
Klub hráčů golfu - České Švýcarsko
Zařízení: 9 jamek, driving range
Tel.: 412 511 879
www.golfjanov.cz  

I. Golf Club Most
Zařízení: 9 jamek hřiště, indoor, driving range
Tel.: 776 832 891
www.golfmost.cz  

Golf Club Spa
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 721 005 496
www.golfteplice.cz  

Golf Club Teplice
Zařízení: 9 jamek hřiště, indoor, driving range
Tel.: 606 724 995
www.golf-teplice.cu  

Maria Theresia Golf Club
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 608 400 377
www.mtgc.cz  

Golf Club Terasy Ústí nad Labem
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 739 236 716
www.golf-usti.cz  

Golf Club Libouchec
Zařízení: 9 jamek hřiště, indoor, driving range
Tel.: 475 222 233
www.gclibouchec.cz  

1. Český Golf a Country Club Krásný Dvůr
Zařízení: 6 jamek hřiště
Tel.: 603 826 847
www.golfkd.euweb.cz  

Golfový klub Ústí nad Labem
Zařízení: driving range, akademie
Tel.: 777 798 760
www.golfusti.cz  


Liberecký kraj
Golf Club Česká Lípa
Zařízení: driving range
Tel.: 602 434 648
www.gccl.cz  

Golf Club Grabštejn
Zařízení: 9 jamek hřiště, akademie
Tel.: 607 932 216
www.gcg.cz  

Golf Club Ještěd
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 485 163 478
www.golfjested.cz  

Golf Club Liberec
Zařízení: 18 jamek hřiště, driving range, akademie
Tel.: 482 772 711
www.gc-liberec.cz  

Královský Golf Club Malevil
Zařízení: 18 jamek hřiště, driving range
Tel.: 487 762 107
www.malevil.cz  

Ypsilon Golf Resort Liberec
Zařízení: 18 jamek hřiště, driving range
Tel.: 485 146 616
www.ygolf.cz  

Golf Club Harrachov
Zařízení: 9 jamek hřiště, idoor
Tel.: 728 638 474
www.golf-harrachov.cz  

Golf Club Semily
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 481 622 443
www.golf-semily.cz  


Královéhradecký kraj
Golf Club Hradec Králové
Zařízení: 9 jamek hřiště, indoor, driving range
Tel.: 495 441 246
www.gchk.cz  

Park Golf Club Hradec Králové
Zařízení: 6 jamek hřiště, driving range, akademie
Tel.: 724 325 184
www.paerk.golf.cz  

Queen´s Park Golf Club Myštěves
Zařízení: 18 jamek, driving range
Tel.: 485 495 850
www.golf-mysteves.cz  

Golf Club na Vrších
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range, akademie
Tel.: 775 946 633
www.gcnavrsich.cz  

Golf Club Jičín
Zařízení: indoor, driving range
Tel.: 724 366 668
www.gcjc.cz  

Nová Amerika Country Club
Zařízení: 27 jamek hřiště, indoor, driving range, akademie
Tel.: 499 694 241
www.novagolf.cz  

Golf & Country Club Prosečné
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 732 358 500
www.golfcountry.prosecne.cz  

Golf Club Mladé Buky
Zařízení: 9 jamek hřiště, indoor, driving range, akademie
Tel.: 604 273 293
www.mladebuky.com  


Pardubický kraj
Golf & Country Club Svobodné Hamry

Zařízení: 9 jamek hřiště
Tel.: 469 319 575
www.gccsh.cz  

Golf Club Kunětická Hora
Zařízení: 18 jamek hřiště, indoor, driving range
Tel.: 464 622 211
www.gckh.cz  

Golf Club Pardubice
Zařízení: 9 jamek hřiště, indoor, driving range, akademie
Tel.: 723 625 525
www.gcpa.cz  

Golf Club UNO
Zařízení: 9 jamek hřiště, indoor, driving range
Tel.: 602 848 669
www.gcu.cz  


Kraj Vysočina
Golf Club Telč
Zařízení: 18 jamek hřiště, driving range
Tel.: 724 322 763
www.golf-telc.cz  

Golf Club Svratka 1932
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 728 771 303
www.gcsvr1932.cz  


Jihomoravský kraj
Sokrates Golf & Country Club

Zařízení: 18 jamek hřiště, driving range
Tel.: 516 467 504
www.sokrates-golf.cz  

Golf klub AMK Automotodrom Brno
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 546 216 462
www.grb.cz  

Golf Club Brno
Zařízení: 27 jamek hřiště, driving range, indoor, akademie
Tel.: 541 511 711
www.golfbrno.cz  

Golfový klub Brno-Žabovřesky
Zařízení: driving range
Tel.: 603 450 101
www.golfbrno.cz  

Golf Club Austerlitz
Zařízení: 18 jamek hřiště, driving range, akademie
Tel.: 544 221 963
www.gca.cz  

Těšetický golfový klub
Zařízení: driving range, akademie
Tel.: 602 256 225
www.golf-ares.cz  


Moravskoslezský kraj
Beskydský golfový klub
Zařízení: 18 jamek hřiště, driving range
Tel.: 737 208 797
www.beskydgolf.cz  

Prosper Golf Club Čeladná
Zařízení: 36 jamek hřiště, indoor, driving range
Tel.: 558 440 410
www.prosper-golf.cz  

Zámecký Golf Club Kravaře
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 553 673 202
www.golf-kravare.cz  

Golf Club Ostrava
Zařízení: 9 jamek hřiště, indoor, driving range, akademie
Tel.: 777 799 333
www.gcova.cz  

Park Golf Club TJ Mittal Ostrava
Zařízení: 18 jamek hřiště, driving range
Tel.: 595 054 144
www.golf-ostrava.cz  


Olomoucký kraj
Golf Club Olomouc
Zařízení: 18 jamek hřiště, driving range, 9 jamek veř. hřiště
Tel.: 585 397 278
www.golf-olomouc.cz  

Golf Club Prostějov
Zařízení: driving range
Tel.: 724 026 204

Golf Club Radíkov
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 732 779 664
www.golf-radikov.cz  


Zlínský kraj
Derby Golf Club Slušovice
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 603 498 728
www.dgcs.cz  

Golf Club Uherské Hradiště
Zařízení: driving range, indoor
Tel.: 608 666 555
www.gcuh.cz  

Valašský golfový klub
Zařízení: 9 jamek hřiště, driving range
Tel.: 571 647 281
www.golf-roznov.cz  

Golf Club Lázně Kostelec
Zařízení: 9 jamek hřiště, indoor, driving range
Tel.: 577 152 111
www.gclk.cz

Libor Ševčík
libor.sevcik@economia.cz  
Foto: Jaroslav Jiřička a archiv

Související