Lindavská sklárna Ajeto chce od příštího roku otevřít své brány turistům. Na Českolipsku tak vznikne zajímavý turistický cíl, kde lidé poznají výrobu skla, uměleckou tvorbu sklářů, sami si budou moci vyzkoušet něco vytvořit a svá díla si pak odnést.

Ajeto Stodola bude pro turisty

Ajeto_sklarna_192.jpgCo vše se dá ze skla vyrobit, návštěvníci vidí již venku. Cestu do sklárny lemují skleněné plastiky vyrobené ve spolupráci s mnoha umělci. Pro turisty se otevřou prostory někdejší stodoly, která stojí v sousedství sklárny. Do rekonstrukce firma investovala 2,5 milionu korun. Citlivě rekonstruovaný objekt spojuje tradičně zemědělskou stavbu se sklářským řemeslem a uměním. K plynové peci v příštím roce ještě přibyde chladící pec a začne vzorová výroba pro turisty.

Na místě bude i občerstvení a prodej uměleckého skla. Pokud to program dovolí, budou moci turisté nahlédnout i do velké sklárny, v níž se obvykle vystřídá za týden několik umělců, kteří zde s pomocí zkušených sklářů ztvárňují své umělecké projekty. "Je se tam pořád na co dívat, ale umělci nestojí vždy o to, aby jim někdo koukal pod ruku," poznamenal mluvčí společnosti David Sobotka.

Čtěte více

Sklárna vznikla z textilky

Lindava je malá vesnička ležící asi deset kilometrů od Nového Boru, který je znám svou sklářskou výrobou. Sklárna byla vybudována v letech 1992 - 1994 na základech bývalé textilky, provoz v ní byl zahájen 28. října 1994. Ajeto se specializuje na malosériovou výrobu děl z ručně foukaného skla. Unikátní styl tvorby a mezinárodní renomé dal sklárně architekt a designér Bořek Šípek, který zde již od samého začátku působí ve funkci uměleckého ředitele.Vysoká kvalita práce a řemeslná úroveň zdejších sklářských mistrů, je známá po celém světě. 85 procent produkce jde na vývoz.

Související