Málokterá kniha oslavila takový úspěch jako Proroctví Michela de Notre-Dame. Roku 1555 vyšla poprvé, od těch dob bezpočtukrát.
Autorův životopis, sestavený obdivovateli, říká: Nostradamus pocházel ze ztraceného izraelského kmene Issachar; dřív než Koperník podporoval heliocentrický koncept vesmíru; potřel mor mezi občany Aix-en-Provence... a za pomoci zrcadla, misky s vodou a pohledů upíraných do ohně předpovídal budoucí události. Seznámil svět se jménem budoucího papeže, královnu Kateřinu vyrozuměl, že král Jindřich zahyne v souboji - a tak dál, celkem je Nostradamových proroctví nejméně 6338.
Jasnozřivého muže pohřbili vestoje; když byl za Francouzské revoluce vykopán, zaujal svým medailonkem - bylo na něm vyryto datum této exhumace. Kdo by se pak divil, že obdivovatelé Nostradamovi nescházeli v žádném pokolení. Mnoho jich má i dnes. A ti tvrdí, že předpověděl i přistání na Měsíci, islamistický útok na New York a skon princezny Diany.
Skryté významy kutají zkušení v Nostradamových textech za pomoci anagramů, numerických kódů, nejmodernějších počítačových programů. Hospodářské noviny si dovolují vyzdvihnout laskavost jednoho z nich - díky ní dnes i tuzemský čtenář dostává šanci seznat, co Česko nemine v roce 2007.


Leden
Manželé Paroubkovi přikupují k louce, přiléhající k jejich chalupě, další tři louky.
Michal Kraus se schází s lyžařem Jandou, rychlobruslařkou Sáblíkovou a s vybranými zástupci hokejové reprezentace. Nabízí jim solidní podporu jejich vlastenecky cenného úsilí na poli sportu.


Únor
Jana Bobošíková, Tomáš Savka, Pavla Topolánková, Michal Simkanič, Leoš Mareš, John Bok, Milan Knížák a Aťka Janoušková zakládají politické hnutí Za zábavnější budoucnost.


Březen
Na prosbu Václava Havla se vydává dalajláma do Centra Simona Wiesenthala. Vysvětluje tam nedorozumění: Marek Dalík není Martin Borman, šlo jen o "přirovnání vytržené z kontextu".
Vláda vydává edikt, v němž vyzdvihuje moudrost rozhodnutí o "pastelkovném". Vzápětí posílá do sněmovny návrh zákona o "přezuvkovném" a "pravítkovném".


Duben
Hnutí Za veselejší budoucnost vydává sbírku nejlepších filozofických výroků Zdeňka Škromacha pod názvem Porovnejme sy ontologyje.
Mach, Šebestová, Horáček a Pažout kupují od Petra Kellnera budovu jeho zkrachovalého soukromého gymnázia. Proměňují ji v ústředí nově založené a. s. US - Utržené sluchátko.


Květen
Teplická radnice povoluje stavbu mešity. Podmínka: minaret musí být postaven z dánského lega.
Michal Kraus jede do Ghany. Tam je hostem na rautu, kde se podávají halucinogenní houbičky. Zdvořilost mu velí pokrm hostitelů neodmítnout. Pak sjednává obsáhlý kontrakt, který podepisuje jako "director".


Červen
Dalajláma přijíždí do Prahy, kde Marku Dalíkovi říká: "Martine, musíme si pomáhat."
Hlavní analytička Hospodářských novin Lenka Zlámalová dostává nabídku k sňatku od člena bankovní rady ČNB Mojmíra Hampla.
Háčkovaná tanga z Valašských Klobúk dobývají Balkán. HDP dále roste.


Červenec
Na pražské burze dochází k IPO společnosti Utržené sluchátko. V prvních hodinách obchodování rostou akcie o 500 procent. Horáček s Pažoutem oznamují, že zaknihování akcií Macha a Šebestové jeví technické nedostatky, a proto je neplatné.
Vláda schvaluje "kružítkovné".


Srpen
Hnutí Za veselejší budoucnost se štěpí do dvou nepřátelských frakcí. Jedna žádá vládu o zavedení "křídovného", druhá trvá na "ukazovátkovném".
Po lukách manželů Paroubkových rozmisťuje Jaroslav Tvrdík pochodně, připravené k zapálení.


Září
Ve slánském baru U Grobiána zachycuje skrytá kamera muže orientálního vzhledu, který říká Vlastimilu Tlustému "Dómo arigató, Vlasta-sama". Několik tajných služeb se pokouší záhadnou větu dešifrovat.


Říjen
Prezident republiky vyznamenává Miloše Melčáka, Miroslava Kalouska a Pepu z Hongkongu řádem Lišky Bystroušky s řetězem.
Utržené sluchátko, a.s., provádí nepřátelské převzetí společností O2 a Vodafone. Předseda představenstva Pažout v exkluzívním interview říká jedinou větu: "Všichni jsme stáli na stejné startovní čáře."


Listopad
Tajné služby přicházejí se zjištěním, že "dómo arigató" není výraz z mongolštiny. Zjišťují i to, že "Vlasta" rozhodně neznamená "René". V pátrání hodlají pokračovat.
Vláda v rozpočtu nalézá expremiérem Špidlou utajené zdroje. Navrhuje "ořezátkovné".


Prosinec
Během předvánoční besídky v PSP ČR je schválena dotace 18 miliard korun na výstavbu sopky v Olšových Vratech.
Ředitel Michal Kraus svolává tiskovou konferenci. Během ní Jakub Janda, Martina Sáblíková a pětadvacet hokejistů ohlašují, že se stávají občany Ghany. Její barvy budou zastupovat na zimních olympiádách.
Na loukách manželů Paroubkových hoří pochodně. Přistávací plocha se plní stroji UFO s prvními z očekávaného kontingentu dvou milionů Marťanů. Jiří Paroubek prorokuje k roku 2008: "Teď to tu dáme do latě!" Jaroslav Tvrdík nad ním drží deštník a tváří se eventuálně.

Autor je textař, píše exkluzívně pro HN

Související