Podle ministra Štěpánka ministerstvo splnilo všechny právní podmínky ke konání výběrového řízení: "Kdyby členové Národního divadla a autoři této petice podrobně četli podmínky, které byly vypsány, nemohli by tvrdit, že je toto výběrové řízení neprůhledné. My jsme dokonce zveřejnili jména členů výběrové komise již o několik dní dříve. Podmínky byly zveřejněny 1. prosince. O tom, že bude 1. prosince vyhlášeno výběrové řízení na ředitele Národního divadla, se ví od září. My jsme ve všem absolutně plnili kalendářový harmonogram a nevidím v tom naprosto nic neprůhledného," poznamenal Štěpánek v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál.


Ve středu zaslali herci ND otevřený dopis ministrovi kultury Martinu Štěpánkovi, ve kterém pohrozili stávkovou pohotovostí. Ministrovi vytýkají, že nekompetentně zasahuje do chodu ND, nekompetentní je podle nich i Mrzena.


Proti odvolání ředitele jsou například členové operního souboru a orchestru Národního divadla, kteří tvoří většinu ze 400 uměleckých zaměstnanců ND. Naopak ke kritice se připojili šéfové činohry a baletu Michal Dočekal a Petr Zuska. K protestu herců se přidalo už i několik osobností z kulturní a umělecké sféry.


V pátek bude baletní soubor Národního divadla jednat o tom, zda se připojí k protestům proti pověřenému řediteli ND Janu Mrzenovi


Dopis nazvaný Vánoční desatero pro ministra kultury podepsalo 39 herců, mezi nimi Vlasta Chramostová, Ondřej Pavelka, Josef Vinklář, Iva Janžurová, Miroslav Donutil.

Související