"Cizinec byl obviněn z ohrožení bezpečnosti vzdušného dopravního prostředku a civilního plavidla," uvedl mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek. Police také navrhla umístit muže, kterému hrozí osm až 15 let vězení, do vazby.


Ruská společnost Aeroflot uhradí náklady spojené s provozem letadla a přepravou cestujících. Česká strana pak zaplatí výdaje spojené se zajištěním bezpečnosti při této mimořádné události. Výše nákladů zatím nebyla vyčíslena.


Dvaatřicetiletý Jevgenij Dogajev se domáhal přistání v Káhiře a podle svědků byl opilý. Členové posádky spolu s několika cestujícími ho zneškodnili a předali české policii. Po 11 hodinách v Praze letadlo s většinou cestujících odletělo do Ženevy.


Muž se pokusil vniknout do pilotní kabiny, vyvolal rvačku a tvrdil, že nechá stroj explodovat. Pyrotechnici, kteří letadlo na letišti prohledali, žádnou výbušninu ani zbraně nenašli. Kvůli incidentu byly v pohotovosti desítky policistů, hasičů a zdravotníků, na letišti zasedal krizový štáb. Vzlétla také dvojice armádních stíhaček.


Po přistání a zadržení cizince řešily české úřady otázku jak postupovat a z čeho případně muže obvinit. Vyšetřování totiž komplikovala skutečnost, že incident se odehrál na palubě ruského letadla, tedy na území cizího státu. Kratochvílová řekla, že ke stíhání trestného činu, z něhož je cizinec podezřelý, se Česká republika zavázala podpisem mezinárodních smluv. Policisté také ještě ve čtvrtek vyslechli členy posádky.


Mluvčí ruského velvyslanectví Alexandr Pismennyj řekl, že zástupci úřadu se ve čtvrtek nemohli se zadrženým mužem setkat. Podle něj česká policie nedovolila žádný kontakt diplomatů s tímto ruským občanem. Reakci policie zjišťuje.


"Pracovníci konzulátu měli značné potíže s plněním svých povinností," řekl Pismennyj. Veškeré snahy zástupců ambasády o kontakt se zadrženým mužem byly podle něj marné. "Přístup české policie byl nedostatečně komunikativní. Tato praxe není obvyklá. Jde o ruského občana a možnost setkání se předpokládá. Očekáváme, že dnes (v pátek) se zástupcům konzulátu podaří setkat se zadrženým mužem i s jeho příbuznými, kteří se stále nacházejí na letišti," uvedl.


Podle mluvčího zastupitelský úřad dosud nemá informace o tom, zda zadržený muž zůstane na českém území, nebo zda bude vydán do Ruska. "Vyšetřování pokračuje. Další postup záleží na české straně. Mělo by ale začít vyjednávání s kolegy z Ruska o jeho dalším osudu," uvedl mluvčí.

Související