O duševním zdraví Petra Zelenky, obviněného z osmi vražd a devíti pokusů o vraždu pacientů v havlíčkobrodské nemocnici, experti ještě nerozhodli. Informuje o tom deník Právo, který vychází z informací jeho právníka Jana Herouta.

"Pochybuji o tom, že by byli tak rychlí, aby byl již nyní hotov znalecký posudek. Navíc mám jako obhájce nárok na jedno paré, abych se k němu případně mohl vyjádřit," řekl Právu Herout.

Zelenkovi, který se k vraždám přiznal, hrozí v případě prokázání viny doživotní trest. Herout již dříve uvedl, že chce zřejmě obhajobu svého klienta postavit na tom, že je Zelenka duševně nemocný. Podle něj nemohl ovládnout nutkání podat heparin.

Zelenku policie obvinila 1. prosince. Tehdy už pracoval v nemocnici v Jihlavě, kam nastoupil po propuštění z havlíčkobrodské nemocnice, kde byl zaměstnán šest let. Nemocnice, kontrolní komise i policie budou podle ředitele zařízení Víta Kaňkovského prověřovat činnost Zelenky za celou dobu jeho působení v nemocnici, tedy nejen v období květen až září 2006, kdy podle svého doznání pacienty poškozoval.

Podle pátečního vydání deníku Mladá fronta přitom znalci dospěli k názoru, že obviněný Zelenka při podávání smrtících dávek heparinu dobře věděl co dělá a není proto duševně nemocný.

Související