Od ledna čekají na policisty a další příslušníky bezpečnostních složek vyšší platy, ale také řada nových povinností a omezení. Přináší je nový zákon o služebním poměru. Poslanci sice nový služební zákon schválili již v roce 2005, jeho účinnost ale posunuli až na začátek roku 2007.

Podle nových pravidel se budou muset policisté například více vzdělávat, bude snazší jejich propouštění a přijdou o příplatky za práci o svátcích. Pravidla se vztahují také na hasiče, celníky nebo příslušníky vězeňské služby.

Uvedená zpřísnění jsou na druhou stranu kompenzována zvýšením platů řádově o tisíce korun. Policisté ale přijdou o hodnostní příplatek a do vyšší mzdy se jim automaticky započítá až 300 hodin práce přesčas za rok. Stejně tak jim už nebudou vypláceny příplatky za hodnost a služby o víkendech nebo svátcích.

Nový zákon by měl příslušníkům bezpečnostních složek také upravit systém odchodného a výsluhových příspěvků. Takzvanou výsluhu, tedy pravidelný finanční příspěvek po odchodu do civilu, by podle nového zákona získali policisté až po 15 letech služby místo po současných deseti. Právě tato změna způsobila, že ti, kteří už mají deset let odslouženo, raději odcházejí ze služby před platností nového zákona.

Na jednotlivá pracovní místa ve služebním poměru bude také předepsán typ školy, včetně odbornosti, kterou musí policista vystudovat. Jejich nadřízený jim toto vzdělání nebude moci prominout.

Zákon stanovuje, že policisté-nováčci budou přijímáni do služebního poměru nejdříve na dobu určitou a následně mají tři roky na absolvování služební zkoušky, po které budou zařazeni do služebního poměru na dobu neurčitou.

Nový zákon také nepřipouští, aby policista odešel od policie s nárokem na výsluhu, pokud je proti němu vedeno neukončené trestní řízení. Na výsluhu má policista nárok až po rozhodnutí soudu a pouze v případě, že nespáchal úmyslný trestný čin.

Související