Prezident Václav Klaus po obědě s Mirkem Topolánkem neoznámil, kdy hodlá jmenovat jeho druhou vládu. Novinářům po více než dvouhodinové schůzce řekl, že další kroky hodlá učinit v tomto týdnu.


"Tato schůzka, tento oběd nebyl zásadním politickým jednáním... Další kroky budou následovat v průběhu tohoto týdne," uvedl Klaus. Topolánek doplnil, že "nic zásadního nevymysleli".


Prezident dal opět najevo, že ministerskou sestavu, kterou mu už před Vánoci dal Topolánek, nepovažuje za ideální. Uvedl, že kdyby bylo na něm, byla by některá jména "výrazně jiná". Dodal ale, že Česko nemá prezidentský systém, a hlava státu tak nemá právo premiérovi diktovat, kdo ve vládě zasedne. Topolánek podotkl, že kdyby složení kabinetu bylo jen otázkou jeho osobního vkusu, skládal by se jen z členů ODS.


Prezident Klaus přijal se svou chotí Livií premiéra a předsedu ODS Mirka Topolánka s manželkou Pavlou. Tradiční novoroční setkání s obědem se konalo v prezidentském sídle v Lánech.


Topolánek měl původně Klausovi předložit seznam členů kabinetu, který mají tvořit ministři za ODS, KDU-ČSL a SZ. Lidovci však dosud nerozhodli o ministru bez portfeje, protože dosavadní kandidátka Simeona Zikmundová se kandidatury vzdala.


Zatím není definitivní ani jméno ministra kultury. Původně jím měl být dlouholetý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Mohl by se však stát právě ministrem bez portfeje, resort kultury by mohla řídit dokumentaristka Helena Třeštíková.


Druhý pokus o sestavení vlády v těchto dnech vrcholí. Pokud ji prezident jmenuje, musí do 30 dnů požádat sněmovnu o vyslovení důvěry. Podporu pro vyslovení důvěry ale vláda zřejmě nemá.


V prosinci odmítl Klaus jmenovat Topolánkovu vládu s tím, že nemá dostatečnou podporu ve sněmovně. Nelíbil se mu také kandidát na ministra zahraničí Karel Schwarzenberg.


Část ODS vadí, že by klíčové ministerstvo financí měl řídit bývalý předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Lidovci obsadí rovněž ministerstvo pro místní rozvoj současným lidoveckým předsedou Jiřím Čunkem. Krajští hejtmani by však v čele MMR rádi viděli zástupce ODS. Ze čtrnácti krajů ovládá ODS plných třináct.


Prezident Václav Klaus se ve středu sejde na pracovním obědě s předsedy obou parlamentních komor. Na Pražském hradě tak ke společnému stolu s prezidentem zasednou předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček. O schůzce informovalo tiskové oddělení Hradu.


"Předpokládám, že schůzka se bude týkat povolební situace a dalšího vyjednávání," sdělil Vlčkův mluvčí Martin Opatrný. Vlček před svým zvolením do čela dolní komory slíbil, že odstoupí ze své funkce v okamžiku, kdy dojde na třetí pokus o sestavení vlády. Je to totiž právě předseda sněmovny, který navrhuje prezidentovi ve třetím pokusu premiéra.


Slib Vlčka byl součástí širší dohody parlamentních stran, která umožnila zvolit dočasného předsedu sněmovny a dokončit tak její ustavení.