Pražská ODS chce ještě debatu o vládě občanských demokratů, KDU-ČSL a Strany zelených. Podobou kabinetu se bude dnes odpoledne zabývat regionální rada. Přijme stanovisko, které budou prosazovat pražští členové výkonné rady ODS na jejím čtvrtečním zasedání, řekl předseda pražských občanských demokratů a poslanec Jan Bürgermeister.


Z dřívějších vyjádření představitelů ODS v metropoli vyplývalo, že by dali přednost vládě ODS, ČSSD a KDU-ČSL, která by měla ve sněmovně dostatečnou podporu. Zástupci těchto stran o kabinetu jednali. Výkonná rada občanských demokratů ale nakonec rozhodla, že diskuse s ČSSD skončí.


Diskuse ukáže modrost vládní koalice
Pražská ODS poukazuje na to, že podle usnesení prosincového kongresu má předseda vlády Mirek Topolánek sestavit stabilní vládu, která bude v nejvyšší možné míře prosazovat stranický program. "Máme za to, že takovou vládu je třeba sestavit, a chceme vést diskusi, zda vláda v současném návrhu pana premiéra v tomto světle kritiky obstojí," řekl Bürgermeister.


Lídři ODS, lidovců a zelených podepsali koaliční smlouvu minulý týden. Tyto strany mají ve dvousetčlenné sněmovně sto hlasů. Občanští demokraté budou mít ve vládě polovinu křesel. Některým politikům ODS se nelíbí to, že nebudou ovládat ministerstva financí a pro místní rozvoj, která budou obsazena lidovci.


"Chceme širší diskusi o sestavení vlády, o důvodech, které k tomu vedly, a o možnostech, jak to případně ještě upravit," podotkl šéf pražské ODS. Je přesvědčen o tom, že výkonná rada měla zasedat ještě před podpisem koaliční smlouvy. "Zvláště, když takové názory z regionů zaznívaly. Je na to také usnesení kongresu," dodal Bürgermeister.


Předseda pražské ODS kritizoval trojkoaliční vládu již před několik dny: „Bojím se, že pozice ODS v této vládě je slabá a to nemám na mysli paritu. Výkonná rada vzala na vědomí, že to takhle bude muset být. Bojím se ale, že to je pro ODS do budoucna velmi slabé řešení z hlediska obhajoby a prosazování našeho programu," uvedl Bürgermeister v rozhovoru pro deník Právo.

Související