Předseda ČSSD Jiří Paroubek by přivítal, kdyby ODS opět začala jednat s ČSSD. V pořadu Pressklub Frekvence 1, který v úterý poprvé moderoval bývalý šéfreportér televize Nova Jan Tuna, Paroubek prohlásil, že ČSSD je stále připravena s ODS jednat. Oznámil také, že poslanec Michal Pohanka se počátkem tohoto měsíce vrátí do poslaneckého klubu ČSSD. Výhrady měl mimo jiné i k nominaci Karla Schwarzenberga na ministra zahraničí.

 

"Možná že ještě ODS se vrátí k jednacímu stolu s nějakým rozumným návrhem. Já bych to velice vítal, kdyby třeba po tom 4. lednu na základě rozhodnutí výkonné rady řekli, že přece jenom zjistili, že nemají napočítáno těch 101 hlasů, a že tedy je potřeba rozvinout ten pokus jiným směrem, tak jsme připraveni jednat," řekl Paroubek na Frekvenci 1.

 

Nová Topolánkova vláda nemá ve sněmovně zatím zajištěnou důvěru. Zřejmě ji nepodpoří ani přeběhlíci z ČSSD. Poslanecký klub strany před časem opustil Pohanka a po něm i poslanec Miloš Melčák. "S panem Pohankou jsme domluveni, že by počátkem tohoto měsíce se opět vrátil do klubu sociální demokracie," řekl dnes Paroubek. Melčák také nedává Topolánkovi velké naděje na svůj hlas. Nelíbí se mu totiž koaliční program. Soudí, že ODS i ČSSD by měly slevit ze svých postojů a dohodnout se na kompromisu, který by socialistům umožnil kabinet tolerovat.

Že by měla vláda záviset na přeběhlících, se nelíbí prezidentovi Václavu Klausovi, který se dnes setkal s premiérem Mirkem Topolánkem při tradičním novoročním obědě hlavy státu s ministerským předsedou na zámku v Lánech. Za dobrou volbu nepovažuje hlava státu kvůli křehkým vztahům s Rakouskem jmenování Karla Schwarzenberga ministrem zahraničí. Paroubek se také nedomnívá, že by senátor Schwarzenberg byl dobrým ministrem zahraničí. Důvody pro to má prý ale jiné. Podle Paroubka na to nemá Schwarzenberg dostatečnou kvalifikaci.

"Já jsem navštívil ve Vídni jednou před lety jeho hotel a restauraci, která v hotelu Schwarzenberg je, a musím říci, že to bylo prvotřídní zařízení, jedno z nejlepších, které jsem v životě viděl, no ale to není kvalifikace pro ministra zahraničních věcí," řekl Paroubek.

Moderátor Pressklubu Frekvence 1 Tuna z Novy odešel po deseti letech působení loni v říjnu. Důvodem byl jeho dopis, který napsal Paroubkovi. V dopise jej žádal, aby předložil důkazy pro své povolební výroky o tom, že Tuna pracoval "v žoldu ODS", anebo odstoupil ze všech funkcí.

Tuna dopis napsal, nicméně jej nakonec Paroubkovi neodeslal. Vedení Novy ale mělo k Tunově kroku výhrady, mimo jiné se jeho nadřízeným nelíbilo, že je o tomto chystaném kroku neinformoval předem. Argumentovali také tím, že Tuna ohrozil nezávislost a nestrannost redakce. Vedení pak Tunovi nabídlo jinou, méně ohodnocenou práci, což nakonec šéfreportér odmítl a z Novy odešel. Právě Paroubek byl dnes jeho prvním hostem na Frekvenci 1.

 

Související