Přestože se vědělo, že v pražské ODS existují silné výtky vůči Topolánkově vládě, tak se její představitelé dohodli, že nakonec tuto vládu podpoří. Pražská ODS sice nyní podporuje vládu, ale výhrady zůstaly.


Rada ODS hlavního města v dnešním usnesení mimo jiné uvedla, že rozdělení křesel v kabinetu neodpovídá výsledkům voleb. Poslance nicméně vyzvala k tomu, aby pro druhý kabinet premiéra Mirka Topolánka zvedli ruku. Právě z pražské ODS zaznívá nejsilněji nelibost ke koaliční vládě, kterou Topolánek vyjednal.


"Za politickou chybu považuje skutečnost, že se ODS vzdala klíčových resortů financí, místního rozvoje a zahraničí, kdy především resort financí je považován za vlajkovou loď nezbytných reformních změn a volebního politického programu ODS," řekl po zasedání rady novinářům šéf pražských občanských demokratů Jan Bürgermeister.


Širší vedení ODS v Praze dále uvedlo, že podpisem koaliční smlouvy s lidovci a zelenými převzal Topolánek plnou odpovědnost za tento projekt. Rada požádala všechny poslance ODS, aby vyjádřili při hlasování vládě důvěru.
Usnesení bylo přijato podle Bürgermeistra jednomyslně. Jeden účastník zasedání se hlasování zdržel.


Jednání se zúčastnil i Topolánek. "Je dobré se setkat," řekl novinářům bez dalších podrobností a zamířil ještě před koncem zasedání pražské ODS do Kramářovy vily, kde se večer sejde stranické grémium.


Vedení pražské ODS debatovalo s Topolánek o složení vlády půldruhé hodiny. Místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém uvedl, že menší koaliční strany měly velké ambice na obsazení klíčových vládních křesel. "Pan předseda vysvětlil vedení pražské ODS, že to nemá jednoduché a konec konců smlouva je podepsána," podotkl primátor. ODS jako konzervativní strana podle něho smlouvy ctí a tomu odpovídá usnesení pražské regionální rady. "Co chybělo mezi předsedou a pražským regionem, tak to byla komunikace," dodal Bém.


Kabinet má dobrý program a je to nyní jediná rozumná možnost, pokračoval Bém, kterému se rovněž nelíbí, že ODS nebude mít ministra financí. "Přestože výhrady mám, tak v této chvíli nekonám žádné kroky, abych oslabil vyjednávací pozici před hlasováním o důvěře," zdůraznil místopředseda občanských demokratů.Paroubek vidí šanci v jednání výkonné rady ODS
V dnešním (2.1.) večerním pořadu rozhlasové stanice Frekvence 1 se vyslovil předseda ČSSD pro ještě možné oživení tzv. "velké koalice".


"Možná že ještě ODS se vrátí k jednacímu stolu s nějakým rozumným návrhem. Já bych to velice vítal, kdyby třeba po tom 4. lednu na základě rozhodnutí výkonné rady řekli, že přece jenom zjistili, že nemají napočítáno těch 101 hlasů, a že tedy je potřeba rozvinout ten pokus jiným směrem, tak jsme připraveni jednat," řekl Paroubek na Frekvenci 1.

Související