Občanští demokraté začnou s ČSSD oficiálně jednat o podpoře druhé vlády Mirka Topolánka (ODS) po jmenování nové ministerské sestavy složené ze zástupců ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Po úterním večerním jednání stranického grémia to řekl místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer.

 

"Jakkoliv platí, že každý z nás by si dovedl představit jiné personální složení kabinetu, shodli jsme se, že koaliční program je kvalitní a proreformní. Stojí za to pokusit se pro tuto vládu získat důvěru," uvedl Langer.

 

Stovka poslanců ODS, lidovců a zelených pro získání důvěry nestačí, proto chce Topolánek jednat i s druhou nejsilnější stranou. ČSSD ale zatím tvrdí, že trojkoalici rozhodně nepodpoří ani ji nebude tolerovat. "Naším záměrem je v okamžiku, kdy bude jmenována vláda, vstoupit do oficiálního jednání se sociální demokracií," uvedl Langer. K jednání v úterý občanské demokraty vyzval předseda ČSSD Jiří Paroubek.

 

Topolánek se musel vypořádat i s nespokojeností z vlastních řad. Část ODS se totiž těžko smiřuje s rozdělením resortů mezi koaliční partnery, zvlášť bolestivě někteří členové nejsilnější strany vnímají ztrátu ministerstva financí a pro místní rozvoj ve prospěch lidovců. Vedení pražské ODS, která své výhrady vyjádřila nejostřeji, ale nakonec i přes výhrady doporučilo svým poslancům koaliční vládu při hlasování o důvěře podpořit.

 

Postoj ODS v hlavním městě probírali i členové grémia. Langer uvedl, že jej vnímají jako přirozený hlas jednoho ze 14 krajů. "Je jasné, že ve straně s 25.000 členy jsou různé názory. Hlavní je ale dnešní závěr pražské regionální rady, neboli, že jsme schopni táhnout za jeden provaz," poznamenal místopředseda.

 

Ve středu se kvůli vládě sejde poslanecký klub, ve čtvrtek výkonná rada. Tento týden by měl prezident Václav Klaus oznámit, kdy vládu i přes nelibost s některými jmény ministrů jmenuje. Lidovci mají ještě dnes večer oznámit, koho vyšlou do Strakovy akademie místo Simeony Zikmundové. Ta se minulý týden vzdala funkce ministryně bez portfeje.

 

 

 

Související