Kokain nemá podle vládní zprávy v Česku tradici

"Drogu bohatých," kokain, v České republice zatím vyzkoušela asi pětina účastníků tanečních party. Přesto se v porovnání se západní Evropou užívá v Česku jen velmi málo.
Uvádí to výroční zpráva o stavu ve věcech drog v Česku v roce 2005, kterou dnes projedná vláda.
V posledních letech se podle zprávy objevila jen ojedinělá úmrtí na předávkování kokainem. V souvislosti s touto drogou ale roste počet trestných činů.
Podle loňské zprávy agentury EU pro drogy a drogové závislosti vyzkoušelo alespoň jednou v životě kokain asi deset milionů Evropanů. Po konopných drogách patří mezi nejčastěji užívané ilegální drogy na světě.
V Česku ale užívání kokainu nemá podle domácích expertů tradici. Zájemce odrazuje především svou vysokou cenou. Zatímco gram kokainu se na černém trhu prodává asi za 2200 korun, gram konkurenčního pervitinu, který má rovněž povzbuzující účinky, vyjde na polovinu. V porovnání s kokainem lze také nejrozšířenější českou tvrdou drogu snáze sehnat. Zkušenost s kokainem má celkově asi jedno procento populace.
Experti však připouštějí, že jeho popularita může stoupnout, týkalo by se to především movitějších obyvatel z větších měst.
Svědčí o tom i situace v pražské komunitě milovníků hip hopu a graffiti, v níž byla po dlouhou dobu populární hlavně marihuana.
"V poslední době ale přibývá těch, kteří berou kokain," řekl ČTK znalec komunity, který si nepřál být jmenován. Ke kokainu se uchylují podle něj zejména lidé mezi 20 až 30 lety, kterým to umožňuje jejich příjem.
Nejrozšířenější tvrdou drogou zůstává podle výroční zprávy v Česku stále pervitin, v roce 2005 však stoupl počet uživatelů opiátů. Odborníci nárůst přičítají většímu rozsahu zneužívání subutexu - léku, který se používá jako náhrada za heroin při léčbě závislostí.
Na pervitinu bylo podle odhadů závislých přes 20 tisíc osob, na opiátech asi 11 tisíc.
Počet těžce závislých na drogách se loni zvýšil o téměř 2000.
Vláda měla zprávu na programu již v listopadu loňského roku, ministerstvo školství si ji ale vyžádalo k připomínkování.
Připomínky ale podle ministerstva nebyly zásadní, a tak by informativní zprávě nemělo nic bránit.