Senátor KDU-ČSL Václav Jehlička přijal nabídku své strany, aby se stal novým ministrem kultury. Řekl to dnes agentuře ČTK. Nynější předseda senátního kulturního výboru by v případě jmenování nahradil Helenu Třeštíkovou, která ve středu na funkci rezignovala.

"Rozhodl jsem se pro tu nabídku," uvedl Jehlička s tím, že nyní ještě musí o jeho kandidatuře rozhodnout celostátní výbor strany. Podle místopředsedy KDU-ČSL Romana Línka je ve hře více jmen, například poslankyně Michaela Šojdrová a první náměstek ministra kultury Jaromír Talíř, který tento úřad vedl na konci 90. let.


Ministr chce větší rozpočet a právo veta
Jehlička však má své podmínky. Za zásadní označil navyšování rozpočtu ministerstva kultury tak, aby výdaje na kulturu dosáhly v roce 2010 jednoho procenta státního rozpočtu v souladu s vládním prohlášením. "Budu tlačit na to, aby ministerstvo kultury mělo více peněz," prohlásil. Chce také mít právo veta na jmenování svých spolupracovníků.

"Pokud mám být ministrem a mám být zodpovědný za tento resort, tak tam chci mít právo veta. Ministr si musí schválit své nejbližší spolupracovníky," uvedl Jehlička. Třeštíková zdůvodnila své odstoupení právě tím, že na ni byl vyvíjen nátlak, aby jmenovala do funkcí v úřadu lidi, které si nepřála. Ve funkci tak vydržela jen 16 dní.

Jehlička postoj Třeštíkové chápe. "Dělat to s náměstky, se kterými si nebudu rozumět, nebo kteří budou neschopní, k tomu bych nikdy nepřistoupil. A to by byla také podmínka, aby člověk do té funkce nastoupil," prohlásil. S Františkem Formánkem, jehož nominaci Třeštíková odmítla, senátor podle svých slov nikdy neměl a nemá žádné špatné zkušenosti. "Jednali jsme vždy konstruktivně v zájmu věci," uvedl.

Jehlička chce jako ministr usilovat o zvýšení objemu peněz na památky, konkrétní částku zatím nechtěl říci. "To bude jedna z mých velmi zásadních priorit," zdůraznil senátor, který je mimo jiné čestným předsedou sdružení obcí, na jejichž území se nachází objekt zapsaný na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Senátor řekl, že by rád také pokračoval v úsilí Třeštíkové o větší podporu filmu a v dalších "pozitivních" aktivitách.


Dostal Telč do UNESCO, chtěl zakázat CzechTek
Jehlička je senátorem od roku 1996. Zastupuje občany Jihlavska a Jindřichohradecka. Od roku 2005 je členem KDU-ČSL. V roce 1990 spoluzakládal a řadu let byl jeho místopředsedou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Je čestným předsedou Českého dědictví UNESCO - sdružení měst a obcí, na jejichž území se nachází objekt zapsaný na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Původní profesí je učitel, vystudoval obor výtvarná výchova a matematika. Má pět dětí, čtyři dcery a syna.

Veřejnosti nepříliš známý senátor na sebe v poslední době upozornil například jako jeden z předkladatelů zákona o zřízení Ústavu paměti národa. Loni se Jehlička také stavěl proti tomu, aby byla televize Prima zbavena povinnosti spolupracovat s regionálními televizními studii. Na podzim patřil mezi ty politiky KDU-ČSL, kteří se stavěli rezervovaně k vystěhování Romů ze Vsetína, za kterým stál současný předseda strany Jiří Čunek.

V létě 2005, po sporném policejním zásahu proti technoparty CzechTek, Jehlička vyzval vládu, aby vypracovala zákon, který by podobné akce zakázal. Na přelomu let 2005 a 2006 pak byl členem výběrové komise, kterou ustavil tehdejší šéf resortu kultury Vítězslav Jandák a která měla za úkol vybrat nové ředitele Národního památkového ústavu.

K památkové péči má budoucí ministr a bývalý dlouholetý starosta Telče vůbec blízko, za jeho starostování se město v roce 1992 dostalo na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.