Zástupci Fóra pro česko-rakouský dialog sbírají podpisy pod otevřený dopis adresovaný prezidentu Václavu Klausovi, který se týká jeho výroků na adresu Karla Schwarzenberga, jenž se má stát ministrem zahraničí v nové vládě ODS, lidovců a zelených. Schwarzenbergovo působení v české vládě by podle nich neohrozilo národní zájmy, jak se hlava sátu obává. Dopis, jehož znění je v české i německé verzi k dispozici na internetové adrese www.a-cz-dialog.net, chce fórum předat prezidentovi 8. ledna, sdělil jeho předseda Přemysl Janýr.


Dodal, že iniciativa reaguje na Klausova slova v tisku z tohoto týdne. Prezident ve čtvrtečním článku v Mladé frontě Dnes vyjádřil obavu z toho, že Schwarzenberg by jako ministr zahraničí vzhledem ke svým vazbám na Rakousko dostatečně nehájil zájmy České republiky.


Podle fóra ale Schwarzenbergova osoba spojuje ČR a Rakousko. Již v minulosti přispěl ke vzájemnému dialogu a urovnání vztahů mezi oběma zeměmi, soudí. Za jmenování Schwarzenberga ministrem zahraničí se před Vánocemi zasadil například také exprezident Václav Havel.


Iniciativa Fórum pro česko-rakouský dialog vznikla v roce 2002 ve Vídni. Jejím cílem je "přispět ke zlepšení vzájemných vztahů poznamenaných politickými spory a emocemi, které pramení z pohnuté historie".
Schwarzenberga vysílá do vlády Mirka Topolánka (ODS) Strana zelených. O novém kabinetu bude designovaný premiér mluvit s prezidentem v úterý. Avizoval již, že jeho složení nehodlá měnit.

Související