Podle TV Nova český občan Rudolf Havlík byl v Nizozemsku odsouzen za 122 dopravních přestupků, kterých se údajně dopustil v uplynulých pěti letech. Muž ale tvrdí, že v té době v Nizozemsku vůbec nebyl. Soud mu uložil pokutu nebo ho chtěl poslat na 2,5 roku do vězení. Havlíkovi pomohli přátelé, kteří pokutu zaplatili. České ministerstvo zahraniční tvrdí, že je možné, že se v jeho případě stal justiční omyl.


O svém odsouzení se Havlík dozvěděl při nedávné návštěvě země. Kdyby jeho přátelé nezaplatili pokutu, nemohl se Havlík podle svých slov vůbec dostat zpět do Česka. České velvyslanectví v Nizozemsku tvrdí, že nemohlo nic dělat, neboť jde o záležitost nizozemského právního systému.


Na záznamech o údajných přestupcích přitom je jen datum Havlíkova narození, není na něm ani celé jeho jméno, ani číslo občanského či řidičského průkazu nebo pasu.


Soud rozhodl, že má Havlík zaplatit přes 13.000 eur, tedy skoro 400.000 korun, nebo jít na téměř 2,5 roku do vězení. Havlík dosud neviděl rozsudek, přitom by ho podle zákona měl dostat hned a v češtině. Ministerstvo zahraničních věcí se nyní snaží zjistit, jak je možné, že rozsudek nedostal.

Související