Teplotně nadprůměrné počasí v České republice má pokračovat do 10. dubna. Na svých internetových stránkách o tom informuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V dlouhodobé předpovědi uvedl, že období ode dneška do 10. dubna bude jako celek srážkově průměrné a teplotně nadprůměrné.

Čechy tak bude nadále provázet mimořádně teplé počasí, které v tomto období nebývá obvyklé. Nadprůměrně teplý, ale i vlhký byl už minulý měsíc, kdy spadlo o třetinu víc srážek, než je pro druhý měsíc roku obvyklé. Podle statistik vedených od roku 1961 byl letošní únor s 3,7 stupně v pořadí pátým nejteplejším a dvanáctým nejvlhčím.

Zatím nejteplejší únor prožili Češi podle Českého hydrometeorologického ústavu v roce 1966, tehdy bylo v průměru ještě o stupeň tepleji než letos. Nejvíc srážek spadlo v únoru roku 1970, a to víc než dvojnásobek normálu.

Češi mají za sebou zřejmě nejteplejší zimu za posledních 85 let. Všechny tři zimní měsíce, tedy prosinec, leden a únor, byly teplotně nadprůměrné, uvedl Český hydrometeorologický ústav již dříve. Definitivně průměrnou teplotu zimních měsíců vyčíslí meteorologové v polovině tohoto měsíce.

Všechny měsíce od loňského podzimu do února byly nadprůměrně teplé. Nejteplejší od roku 1961 podle meteorologů byly listopad a leden.

Související