Místo senátora za Přerovsko po Jitce Seitlové by chtěly obsadit všechny velké parlamentní strany, přestože vítěz doplňovacích voleb bude zvolen jen zhruba na půldruhého roku. Další zájemci mají už jen do pondělí čas na to, aby přihlásili svou kandidaturu.

Volební klání na Přerovsku by mohlo být především soubojem představitelů přerovské radnice. Mezi kandidáty patří primátor Jiří Lajtoch (ČSSD), jeho náměstkyně Elena Grambličková (ODS) a tajemník radnice Jiří Bakalík (KDU-ČSL). Za KSČM chce znovu kandidovat bývalý soupeř Seitlové, podnikatel Josef Nekl. Novou kandidaturu za Stranu zelených nevyloučil ani Roman Haken.

O zvolení se chtěl ucházet také někdejší disident a bývalý důstojník Bezpečnostní informační služby Vladimír Hučín. Nejvyšší správní soud ale zcela neuzavřel jeho případ a nařídil znovu soudně projednat, proč nevydal seznamy svých informátorů v prostředí levicového extremismu. "Tato okolnost mi brání v tom, abych mohl kandidovat," uvedl Hučín.

V říjnu 2002 proti Seitlové stál na Přerovsku v senátních volbách tehdejší starosta Přerova Jindřich Valouch (ČSSD), za ODS bývalý technický ředitel Prechezy a nyní důchodce František Kopečný, za lidovce šéf bytového družstva Otakar Šiška, za Demokratickou ligu Václav Vápeník, za komunisty Nekl a za zelené Haken. Ten nakonec před volbami ustoupil, nechtěl kandidovat proti Seitlové, která se dostala do finále. Ve druhém kole voleb Seitlová porazila Nekla. K volbám tehdy přišla necelá třetina ze zhruba 107.000 voličů.

Seitlová skončila jako senátorka kvůli tomu, že byla zvolena do funkce zástupkyně veřejného ochránce práv. Její nástupce bude volen koncem dubna jen do konce jejího funkčního období, tedy do listopadu příštího roku.

Doplňovací senátní volby se budou konat také na Chomutovsku, kde na místo v horní komoře rezignoval Petr Skála. Na uvolněné místo se přihlásilo devět kandidátů. Rozhodovat mezi nimi se bude v polovině dubna.

Související