Avtovaz a Magna postaví společně v Rusku továrnu

Největší ruská automobilka Avtovaz a největší kanadský výrobce automobilových součástek Magna International se dohodli na výstavbě nové továrny v Rusku s kapacitou až 450 tisíc vozů ročně.

Továrna bude stát ve městě Togliatti, kde má Avtovaz mateřský závod, řekl šéf dozorčí rady Avtovazu Sergej Čemesov po podepsání dohody.

Podle odborníků si nová továrna vyžádá investici kolem 1,7 miliardy dolarů (36 miliard Kč). Montáž automobilů by podle ruských médií měla v továrně začít v roce 2009, napsala agentura DPA.

Avtovaz rovněž jedná s francouzskou automobilkou Renault o založení společného podniku, který by mohl vyrábět 80 tisíc automobilů Logan a stejný počet vozů Lada ročně.

Investice do společného podniku by podle generálního ředitele Avtovazu Maxima Nagajzeva dosáhla zhruba 380 miliónů eur (více než deset miliard Kč). O konečné formě spolupráce s Renaultem by mělo být rozhodnuto v únoru. Avtovaz již má společný podnik s americkou automobilkou General Motors.

Poptávka po nových automobilech na ruském trhu rychle stoupá díky silnému růstu ekonomiky, jenž zvyšuje příjmy spotřebitelů.

V příštím roce by měla zahájit provoz ruská továrna společnosti Volkswagen, která bude montovat modely VW a Škoda. Volkswagen hodlá v roce 2007 prodat v Rusku 20 až 25 tisíc vozů značky Škoda.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru