Silné zemětřesení, které v úterý postihlo Tchaj-wan, porušilo podmořské kabely, zhoršilo internetové služby a zablokovalo bankovní transakce. Problémy s komunikacemi hlásí banky a podniky v regionu. Otřesy půdy poškodily podmořské kabely, které zajišťovaly kontakt Tchaj-wanu s Malajsií, Singapurem, Thajskem a Hongkongem. Částečné problémy jsou ve spojení s Čínou, Jižní Koreou a USA. Opravy by mohly trvat až tři týdny.


Největší jihokorejský telekomunikační operátor pevných linek a širokopásmových služeb KT Corp uvedl, že se při úterním zemětřesení přerušilo šest podmořských kabelů. Banky v Soulu uvádějí, že se přerušily devizové transakce. Zprávy o přerušení některých spojení hlásí i významný tokijský devizový trh. Systém EBS, přes který jde většina devizových transakcí mezi dolarem a jenem, ale zřejmě funguje.


Světová informační agentura Reuters Group Plc uvádí, že situace postihla všechny její klienty v Japonsku a Jižní Koreji. Akciový i peněžní trh v Šanghaji fungují normálně. Největší čínský operátor pevné sítě China Telecommunications Group však oznámil, že se při zemětřesení poškodily linky z Číny do Tchaj-wanu, ale i Spojených států a Evropy, a některé se přerušily zcela.


Tchajwanský Chunghwa Telecom uvedl, že se poškodily dva ze čtyř podmořských kabelů. Druhé největší japonské telekomunikace KDDI Corp. připomínají, že se spojení nepřerušilo zcela díky alternativním linkám. Singapurské telekomunikace SingTel a StarHub dodávají, že nyní mají jejich klienti pomalý přístup na internetové stránky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru