Čína počítá s růstem o 9,8 procenta

Čínská ekonomika by v příštím roce mohla vzrůst o 9,8 procenta, což bude jen mírné zpomalení tempa ve srovnání s letošním rokem, kdy se očekává růst o 10,5 %. Uvedla to čínská centrální banka. Vláda má sice snahu tempo růstu snížit, ale zatím se jí to příliš nedaří.
Čína roste desetiprocentním tempem už delší dobu a vláda několikrát uvedla, že bude více ovlivňovat výši investic v jednotlivých odvětvích. Na příští rok si stanovila, že dynamiku růstu omezí na osm procent, odhad centrální banky ale potvrzuje, že vláda aktivitu domácích společností neumí výrazněji ovlivnit.
Příliš rychlý růst zvyšuje riziko přehřátí ekonomiky, po němž by mohlo přijít období hospodářského propadu. Někteří pozorovatelé ale tvrdí, že Čína ve skutečnosti nemá zájem tempo růstu zchladit, protože komunističtí předáci chtějí rychlým růstem HDP zajistit co nejrychlejší zvýšení životní úrovně obyvatel a omezení chudoby.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru