Nový zákoník práce začne platit od ledna. Nahrazuje právní úpravu z roku 1966 a několik dalších zákonů. Ruší též desítky dalších předpisů. Kodexem se řídí pět milionů zaměstnanců a desítky tisíc zaměstnavatelů. Ti se však obávají zmatků při jeho zavádění i vyšších administrativních nákladů. V některých oborech, například v dopravě či zdravotnictví, prý hrozí nedostatek zaměstnanců. Normu naopak přivítaly odbory.


Problémem je podle ODS a KDU-ČSL zejména to, že zákoník práce vstoupí v platnost i s desítkami chyb, které jsou v něm obsaženy. Podle zástupců Svazu průmyslu a dopravy může nová norma od ledna způsobit například kolaps veřejné dopravy. Odboráři naopak byli připraveni na podporu přijetí zákoníku demonstrovat.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru