Bělorusko se nechce podřídit tlaku Ruska na prudké zvýšení cen plynu a pohrozilo zkomplikováním vývozu ruského plynu. Minsk nedovolí ruskému monopolnímu vývozci plynu Gazprom posílat dodávky přes běloruské plynovody dál na západ, jestliže s ním neuzavře do Nového roku dohodu o dodávkách na rok 2007. Řekl to běloruský místopředseda vlády Vladimir Semaško.


"Jsme vzájemně závislí. Jestliže nebudeme mít dohodu o domácích dodávkách plynu, Gazprom nebude mít tranzitní dohodu," řekl Semaško podle sdělení agentury Reuters v úterý večer po svém návratu z neúspěšných jednání v Moskvě.
"Myslím, že Gazprom by teď měl vyslat signál a přijet do Minsku. Řada je na nich," dodal Semaško. Neuvedl, zda je Minsk připraven ukončit veškerý tranzit ruského plynu do Polska a Německa.


Gazprom v úterý uvedl, že nové kolo jednání mezi ním a Běloruskem o cenách plynu skončilo bez výsledku. Firma nicméně stále doufá, že do konce roku uzavře dohodu, která zajistí Bělorusku dodávky a zaručí hladký tranzit plynu k evropským zákazníkům. Potvrdila rovněž, že pro případ narušení tranzitu si vytvořila v Rakousku a Německu dostatečné zásoby.


Gazprom po Bělorusku původně chtěl zvýšit cenu na 200 dolarů ze současných 47 dolarů za 1000 metrů krychlových. Později dal najevo, že by se spokojil s nárůstem jen na 110 dolarů, pokud Minsk umožní Gazpromu rozdělit se s ním o kontrolu nad místními plynovody.
Podobný spor o ceny plynu s Ukrajinou vedl na přelomu letošního a loňského roku k výpadku dodávek této suroviny do střední a západní Evropy. S Ukrajinou se však již Gazprom na cenách na příští rok dohodl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru