Mírná zima ropu zlevňuje
Podle průzkumu agentury Reuters mezi analytiky, kteří se specializují na energetické suroviny, bude jeden barel stát v roce 2007 průměrně 63 dolarů. Ještě před dvěma lety přitom to bylo v průměru pouhých 41 dolarů. Ropa tak zůstane drahá.
V zemích, které nejsou členy ropného kartelu OPEC, například v Rusku, se sice těží stále více, roste však i poptávka. A tak přírůstek, který je odhadován přibližně na 1,5 miliónu barelů denně, skončí ve státech, jako jsou Čína nebo Indie, kde poptávka po energii neustále roste.
Přetrvávat navíc budou v příštím roce i politická rizika. Nejasnosti panují zejména kolem íránského jaderného programu. Írán totiž označil sankce chystané OSN za "cár papíru" a chystá se obohacovat uran dál.
Zostření nepokojů hrozí také v Nigérii, největším africkém producentu ropy. V dubnu tu mají proběhnout prezidentské volby. "To vyvolá další vlnu násilností," domnívá se John Kilduff, obchodník s komoditami u společnosti FIMAT USA. Letos musela v zemi odstavit - kvůli útoku rebelů - své těžební stanice firma Royal Dutch Shell.
Včera klesla cena jednoho barelu americké lehké ropy na nejnižší hodnotu za poslední měsíc - 61,15 dolaru za barel. Stejně stála i ropa Brent.
Díky mírné zimě totiž nespotřebují Američané tolik topného oleje, jak se původně očekávalo. Podle americké firmy Weather Derivatives bude poptávka na začátku ledna o 26 procent nižší, než je průměr. Teplé počasí má totiž ještě několik týdnů přetrvávat.
OPEC bude hýbat s trhem
Klíčovou roli v určování ceny ropy sehraje podle analytiků ropný kartel OPEC. V minulých letech kartel pumpoval na trh všechno, co mohl vytěžit - cena strategické suroviny přesto rostla díky politické nestabilitě a nízkým zásobám na rekordy.
Situace se ale změnila. Jak začala cena ropy klesat, rozhodl se kartel zakročit a omezil těžbu o 1,2 miliónu barelů denně. Přebytek výrobních kapacit je tak dnes podle International Herald Tribune asi dvakrát větší než před dvěma lety. To rozptyluje obavy z přerušení dodávek v případě nějaké nečekané události a dává to kartelu i větší manévrovací prostor.
"OPEC bude řídit trh poprvé od roku 2001," myslí si v této souvislosti analytik Jásir Elguindi z Medley Global Advisors.
"Mírná zima a zpomalování americké ekonomiky může přesvědčit kartel, aby produkci ještě více omezil," dodal.
OPEC, který vytěží asi třetinu světové produkce ropy, se navíc chystá v únoru snížit těžbu o dalších půl miliónu barelů denně.
I proto někteří ekonomové odhadují růst cen ropy v příštím roce na další rekordy.
"V létě může cena vyšplhat až na 85 dolarů za barel," řekl týdeníku Christian Science Monitor Phil Flynn, který obchoduje s komoditami v Chicagu pro společnost Alaron Trading.
Vysokou cenu ropy očekává tradičně i jedna z největších investičních bank, Goldman Sachs. Její analytici sice snížili odhad cenového průměru v příštím roce o tři dolary na 72,5 USD za barel, ale přesto předpokládají, že ceny určitě dosáhnou hranice 75 dolarů, i když později, než si mysleli původně.
Kolem hlavního faktoru, který s cenami ropy hýbe - poptávkou největšího světového konzumenta, USA - však stále panují otazníky. Klíčové bude, o kolik nakonec americká ekonomika zpomalí.
Vývoj ceny ropy Brent
Související