Motorista stěžující si u benzínové pumpy na rostoucí ceny pohonných hmot, letecké společnosti zvyšující poplatky kvůli drahému palivu - to byly obrázky z letošního léta, kdy cena ropy vystřelila až k 80 dolarům za barel. Podle předpovědí na příští rok by se však tato situace mohla opakovat. Ropa se bude držet nad 60 dolary, vyrůst však může až na 85.

Mírná zima ropu zlevňuje
Podle průzkumu agentury Reuters mezi analytiky, kteří se specializují na energetické suroviny, bude jeden barel stát v roce 2007 průměrně 63 dolarů. Ještě před dvěma lety přitom to bylo v průměru pouhých 41 dolarů. Ropa tak zůstane drahá.
V zemích, které nejsou členy ropného kartelu OPEC, například v Rusku, se sice těží stále více, roste však i poptávka. A tak přírůstek, který je odhadován přibližně na 1,5 miliónu barelů denně, skončí ve státech, jako jsou Čína nebo Indie, kde poptávka po energii neustále roste.
Přetrvávat navíc budou v příštím roce i politická rizika. Nejasnosti panují zejména kolem íránského jaderného programu. Írán totiž označil sankce chystané OSN za "cár papíru" a chystá se obohacovat uran dál.
Zostření nepokojů hrozí také v Nigérii, největším africkém producentu ropy. V dubnu tu mají proběhnout prezidentské volby. "To vyvolá další vlnu násilností," domnívá se John Kilduff, obchodník s komoditami u společnosti FIMAT USA. Letos musela v zemi odstavit - kvůli útoku rebelů - své těžební stanice firma Royal Dutch Shell.
Včera klesla cena jednoho barelu americké lehké ropy na nejnižší hodnotu za poslední měsíc - 61,15 dolaru za barel. Stejně stála i ropa Brent.
Díky mírné zimě totiž nespotřebují Američané tolik topného oleje, jak se původně očekávalo. Podle americké firmy Weather Derivatives bude poptávka na začátku ledna o 26 procent nižší, než je průměr. Teplé počasí má totiž ještě několik týdnů přetrvávat.

OPEC bude hýbat s trhem
Klíčovou roli v určování ceny ropy sehraje podle analytiků ropný kartel OPEC. V minulých letech kartel pumpoval na trh všechno, co mohl vytěžit - cena strategické suroviny přesto rostla díky politické nestabilitě a nízkým zásobám na rekordy.
Situace se ale změnila. Jak začala cena ropy klesat, rozhodl se kartel zakročit a omezil těžbu o 1,2 miliónu barelů denně. Přebytek výrobních kapacit je tak dnes podle International Herald Tribune asi dvakrát větší než před dvěma lety. To rozptyluje obavy z přerušení dodávek v případě nějaké nečekané události a dává to kartelu i větší manévrovací prostor.
"OPEC bude řídit trh poprvé od roku 2001," myslí si v této souvislosti analytik Jásir Elguindi z Medley Global Advisors.
"Mírná zima a zpomalování americké ekonomiky může přesvědčit kartel, aby produkci ještě více omezil," dodal.
OPEC, který vytěží asi třetinu světové produkce ropy, se navíc chystá v únoru snížit těžbu o dalších půl miliónu barelů denně.
I proto někteří ekonomové odhadují růst cen ropy v příštím roce na další rekordy.
"V létě může cena vyšplhat až na 85 dolarů za barel," řekl týdeníku Christian Science Monitor Phil Flynn, který obchoduje s komoditami v Chicagu pro společnost Alaron Trading.
Vysokou cenu ropy očekává tradičně i jedna z největších investičních bank, Goldman Sachs. Její analytici sice snížili odhad cenového průměru v příštím roce o tři dolary na 72,5 USD za barel, ale přesto předpokládají, že ceny určitě dosáhnou hranice 75 dolarů, i když později, než si mysleli původně.
Kolem hlavního faktoru, který s cenami ropy hýbe - poptávkou největšího světového konzumenta, USA - však stále panují otazníky. Klíčové bude, o kolik nakonec americká ekonomika zpomalí.

Vývoj ceny ropy Brent
Související