Hodnota bankovek eura v oběhu tento měsíc zřejmě překoná hodnotu obíhajících dolarových bankovek, poprvé za pět let od fyzického zavedení jednotné evropské měny. Uvedl to dnes na základě svých výpočtů britský list Financial Times. Z hlediska počtu ve světě používaných bankovek však nadále vede dolar.

Euro by při dnešním směnném kurzu překonalo dolar z hlediska hodnoty již v říjnu. Na konci října byly v oběhu bankovky v hodnotě 759 miliard dolarů, což bylo podle tehdejšího kurzu mírně nad hodnotou eur; podle dnešního kurzu by však již bylo hotovosti v eurech více. Od října kurz eura k dolaru vzrostl až o pět procent, a tento měsíc tak hodnota eurobankovek překročila 800 miliard dolarů.

Údaje odrážejí pozoruhodný růst objemu eurobankovek od jejich zavedení v lednu 2002. "Po zavedení jsme očekávali, že se bude růst stabilizovat, ten však pokračoval celých pět let," řekl listu šéf odboru Evropské centrální banky pro vydávání bankovek Antii Heinonen.

Růst počtu eurobankovek v oběhu může těšit politiky, má však i odvrácenou stranu - rychlý nárůst počtu bankovek s vysokými hodnotami, zejména pětiseteurových. To vyvolává podezření, že tato měna získala na popularitě u organizovaného zločinu.

Tempo růstu objemu obíhajících bankovek eura se od roku 2002 drží na deseti procentech ročně. Přesné příčiny nejsou jasné, protože ani jednotlivé centrální banky nevědí, kde se jejich bankovky pohybují.

K růstu hotovosti přispívají nízké úrokové sazby, které nepřitahují peníze na bankovní účty. Evropané jsou navíc známi tím, že hromadí hotovost více než Američané, také proto, že elektronické platby zde nejsou tak rozšířené. Objem eur také výrazně roste v rezervách světových centrálních bank, v nichž však dolar zůstává nadále s převahou hlavní měnou.

Rychlý růst počtu vysokých bankovek eura vede k tomu, že dolar zůstává z hlediska počtu obíhajících bankovek nadále zdaleka nejrozšířenější světovou měnou.

Související