Konflikt mezi ruským plynárenským gigantem Gazprom a Běloruskem s blížícím se koncem roku graduje. Rusové obviňují své sousedy, že plánují ukrást plyn, směřující přes jejich území do západoevropských zemí. A Bělorusové k tomu dodávají: "Raději si vezmeme plyn z exportních plynovodů než platit vyšší ceny."
Do sporu se vložila i Evropská unie, která se obává o své dodávky plynu, které z Ruska vedou přes Bělorusko. Proudí tudy celá pětina evropských dodávek této suroviny. Evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs včera vyzval obě země k co nejrychlejší dohodě o cenách zemního plynu, která by nenarušila tranzit plynu do EU.
"Bělorusko nyní začalo vydírat nejen Rusko, ale také Evropskou unii. Tvrdí, že po 1. lednu zamezí dodávkám ruského plynu k evropským zákazníkům," cituje agentura Bloomberg Alexandra Medveděva, náměstka ředitele společnosti Gazprom.

Vyšší cena nebo akcie
I když jde přes Bělorusko pouze dvacet procent ruského plynu (zbytek jde přes Ukrajinu), má tato země jistou vyjednávací pozici. Jak řekl běloruský místopředseda vlády Vladimir Semaško, Gazprom a Bělorusko jsou na sobě vzájemně závislí.
"Jestliže nebudeme mít dohodu o domácích dodávkách plynu, Gazprom nebude mít tranzitní dohodu," řekl Semaško pro list New York Times. Jak uvedla agentura ČTK, cena plynu by se měla zvýšit ze současných 47 dolarů za tisíc metrů krychlových na 200 dolarů.
Bělorusko však může získat významnou slevu, pokud prodá Gazpromu padesátiprocentní podíl v Beltransgazu, který ovládá běloruské tranzitní plynovody. Minsk ale oba návrhy striktně odmítá.
Jako strašák visí spor mezi Gazpromem a Běloruskem i nad jednotlivými evropskými státy. Polsko, Německo, Itálie a jiné evropské státy mají dosud v paměti loňský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Kvůli němu se na několik dní zastavil export ruského zemního plynu do střední a západní Evropy.
Ukrajina včera nabídla pomoc při přepravě ruského plynu k evropským zákazníkům v případě, že by dodávky do Evropy narušil spor o ceny plynu mezi Ruskem a Běloruskem. Informovala o tom agentura AP. "Můžeme nabídnout pomoc evropským zákazníkům zvýšením tranzitu na jakýkoliv objem potřebný k zajištění stabilního fungování našich sousedů v Evropské unii, řekl ukrajinský ministr paliv a energetiky Jurij Bojko.

Gruzie musí platit víc
Gazprom ujistil své zákazníky, že pokud dojde k výpadku dodávek plynu, má v Německu připravené dostatečné zásoby. Česko se této situace obávat nemusí, protože odebírá plyn z Ruska přes Ukrajinu. Podobný spor jako s Běloruskem vedl Gazprom minulý týden i s Gruzií. Ta tlakům na zvýšení ceny neodolala a od nového roku bude platit dvojnásobek dosavadní ceny.