Slovensko od dnešního dne snížilo téměř o desetinu výrobu elektrické energie. Odborníci totiž odstavili jeden ze čtyř reaktorů jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích nedaleko Trnavy. K vyřazení reaktoru sovětského typu se zavázala v dohodách o vstupu do EU vláda Mikuláše Dzurindy, protože elektrárna podle unie nesplňovala požadovaná bezpečnostní kritéria.


"Začíná se období energetické závislosti Slovenska," řekl před novináři premiér Robert Fico, který se odstavení reaktoru zúčastnil. Zastavení výroby v jednom ze dvou bloků elektrárny V1 označil za "energetickou zradu" bývalé vlády. Reaktor podle něj i podle představitelů elektrárny splňuje všechna bezpečnostní kritéria.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru