Ve vesmíru nastává nové soutěžení. Tradiční i rodící se mocnosti v oblasti kosmického výzkumu čekají příští rok závody v "dobývání" Měsíce.

Číňané chtějí zřejmě už v roce 2007 poslat na jedinou přirozenou oběžnici Země vlastní sondu, která bude kolem Měsíce kroužit. Totéž si přejí o rok později napodobit Indové.

Obě země, stejně jako například Japonci, budou pracovat i na tom, aby na Měsíc vyslali lidskou posádku. Za zavedenými mocnostmi ale budou ještě nějaký čas zaostávat.

letech vyslat posádku, která by přistála na Měsíci," domnívá se odborník na kosmonautiku z české Akademie věd Antonín Vítek. "Relativně snadno může obletět Měsíc. Zastavit tam a přebýt nějakou dobu by ale bylo mnohem obtížnější."

Vesmírnou velmocí zůstávají Spojené státy a mají mnohem ambicióznější plány. Po roce 2020 by americká agentura pro výzkum vesmíru NASA měla začít budovat na Měsíci trvale obyvatelnou základnu. USA chtějí přizvat ke spolupráci další země a soukromé společnosti. Rusové ale mají už tradičně problémy s penězi. Oznámili, že se připojí tehdy, poskytne-li NASA finance.

061221-hx13.jpg
Podzim 2005: raketa Šen-čou-6 na základně Ťiou-čchüan v poušti Gobi je připravená k druhému čínskému letu do vesmíru s lidskou posádkou.

Související