Téměř tři milióny muslimů z celého světa zvedajících ruce k nebi dnes prošly pouštním údolím u saúdskoarabské Mekky do Míny během prvního dne rituálů každoroční velké pouti hadždž. Tu by měl podle islámu za svého života vykonat alespoň jednou každý věřící muslim.
Oblečeni v bezešvých bílých hábitech symbolizujících rovnost lidí před Bohem prošli poutníci 13 kilometrů dlouhým údolím v rámci pouti, během níž se zbavují hříchů, napsala agentura AP.
Letošní velká pouť se koná v atmosféře zjitřených obav v celém islámském světě - z krveprolití v Iráku, z násilí na palestinských územích a z nové války v Somálsku. Zvýšilo se také napětí mezi dvěma hlavními větvemi islámu, sunnity a šíity, jejichž vyznavači se na několik dní scházejí při stejných rituálech v Mekce, rodišti proroka Mohameda.
Saúdskoarabské úřady odhadují, že z téměř tří miliónů poutníků dorazilo více než 1,6 miliónu ze zahraničí.
Na pořádek dohlíží 30 000 policistů a dalších příslušníků bezpečnostních sil, kteří především dohlížejí na hladký pohyb poutníků v místech kolem svatyní, kde pravidelně dochází k tlačenicím s tragickými následky. Při loňské velké pouti bylo ušlapáno více než 360 lidí při rituálu symbolizujícím kamenování satana.

061229_06.jpg

Související