Bílý dům očekává, že odsouzený irácký exprezident Saddám Husajn bude popraven brzy, možná v sobotu. Ve čtvrtek to uvedla agentura AFP s odvoláním na vysokého amerického představitele, který si nepřál být jmenován. Saddámův obhájce požádal mezinárodní společenství, aby zabránilo vydání Saddáma iráckým úřadům americkou armádou, která ho po dobu procesu střežila na základně u Bagdádu a zřejmě zde stále drží.

Podle nejmenovaného amerického představitele Američané v Bagdádu ve čtvrtek vzkázali do Washingtonu, že poprava podle všeho "nebude zítra... ale možná o den později". Představitel přitom podle AFP zdůraznil, že rozhodnutí o termínu Saddámovy popravy náleží irácké vládě.

Saddám byl v listopadu odsouzen k trestu smrti za zločiny proti lidskosti. V úterý irácká justice definitivně zamítla jeho odvolání s tím, že do 30 dní má být popraven, a to oběšením.

Podle obhájce Chalíla Dulajmího je Saddám "válečný zajatec a mezinárodní konvence zakazují vydání těchto zajatců do rukou jejich odpůrců". "Vyzývám všechny mezinárodní a právní organizace, generálního tajemníka OSN, Ligu arabských států a světové vůdce, aby zabránili americkým úřadům předat prezidenta iráckým úřadům," sdělil Dulajmí v rozhovoru s agenturou AP.

Saddám podle agentury AP, která citovala nejmenovaného blízkého spolupracovníka iráckého premiéra Núrího Málikího, zůstane v americké vojenské věznici a Iráčanům bude vydán až den před popravou.

Den Saddámovy popravy "může předvídat pouze Bůh a Bush"
Zástupce Málikího strany Hlas islámu sdělil, že vláda si přeje, aby Saddám byl popraven co nejdříve. Málikí v minulosti hovořil o tom, že Saddám by měl být za vraždy a další zločiny popraven letos.

Agentura Reuters poznamenala, že podle iráckého zákona se prý nesmí popravy konat ve svátečním období. Muslimové přitom budou od soboty do ledna slavit svátek oběti.

Právník Isám Ghazaví, který byl v týmu Saddámových obhájců, sdělil, že termín popravy nelze žádným způsobem odhadnout a že "den prezidentovy popravy může předvídat pouze Bůh a (americký prezident George) Bush".

Související