Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn, který byl ráno v Bagdádu popraven, šel prý pod šibenici "s rozhodností a odvahou". Oznámili to svědci popravy. Několik iráckých představitelů však zpochybnilo původní oznámení, že byli popraveni také dva další představitelé režimu odsouzení k smrti, Saddámův nevlastní bratr, někdejší šéf irácké tajné služby Barzán Tikrítí a bývalý předseda revolučního tribunálu Avád Ahmad Bandár.


Poradce irácké vlády pro otázky národní bezpečnosti Muvafak Rubájí ráno v televizi Al-Irakíja prohlásil, že dnes byl popraven pouze Saddám Husajn. "Chtěli jsme, aby byl popraven tento zvláštní den," řekl. Také soudce z odvolacího soudu Munír Hadad potvrdil agentuře AP, že zemřel jen Saddám. Obdobnou informaci agentuře potvrdil také Samí Askarí, poradce premiéra Nurího Malikího.


Veřejnoprávní televize Al-Irakíja původně oznámila, že popraveni byli všichni tři, nejprve Saddám a pak jeho bývalí klíčoví funkcionáři. Rubájí ale později upřesnil, že Tikrítí a Bandár "budou popraveni později".


Saddám byl s popravou smířen. Nekladl odpor
Podle Rubájího "vystoupal Saddám k šibenici s klidem, byl rozhodný a odvážný. Nepokoušel se klást odpor, nic nepožadoval. Držel v ruce korán, který vzkázal odevzdat jisté osobě. Popravčí si poznamenali jméno osoby, která měla korán dostat, a slíbili knihu dotyčnému poslat".


"V jednu chvíli Saddám ke mně pootočil hlavu, jako by mi chtěl říct 'žádný strach'. Byl to velmi zvláštní pocit," uvedl Rubájí. "Byl to stoprocentně irácký akt spravedlnosti. Američané zůstali mimo popraviště, žádný z Američanů nebyl popravě přítomen," zdůraznil Rubájí.


Irácké orgány dávaly už v pátek najevo, že uskutečnění popravy Saddáma Husajna je nevyhnutelné a že chtějí, aby k ní došlo ještě před dnešním začátkem muslimského náboženského svátku íd al-adhá (svátek oběti).

Související