Nová zpráva
Zprávy o 12 přeživších pondělní nehody indonéského letadla se 102 lidmi na palubě jsou nepotvrzené. Uvedl to indonéský ministr dopravy Hatta Radjasa, jehož citovala agentura Reuters. Ministerstvo také negovalo předešlou zprávu o tom, že vrak letadla již byl objeven.


"Místo nehody se doposud neví. Omlouváme se za původní zprávu, která nebyla pravdivá," řekl na tiskové konferenci ministr dopravy. "Na dotyčném místě, kde měl letoun havarovat, nebylo nic objeveno," dodal.


Záchranáři a zástupci aerolinií ale již dříve oznámili, že letadlo bylo nalezeno. "Viděli jsme těla pasažérů v troskách letadla," sdělili svědci agentuře Reuters. Napětí a nejistota kolem celého incidentu zvyšuje obavy příbuzných těch, kteří se nacházeli na palubě letadla.


Předchozí zpráva
Havárii letadla, které se zřítilo v oblasti indonéského ostrova Sulawesi, nepřežilo 90 lidí. Oznámily to místní úřady, podle nichž neštěstí přežilo 12 osob. Záchranáři se je snaží evakuovat do nemocnice; zatím nezveřejnili, v jakém stavu jsou.
Trosky letadla, které bylo pohřešované od pondělí, kdy ztratilo kontakt s řídící věží, dnes objevilo pátrací letadlo indonéské armády. Krátce nato na místo dorazily pozemní pátrací týmy. "Letadlo je zničené a kolem je spousta mrtvých těl," řekl místní policejní velitel Genot Hariyanto.


"Našli jsme letoun," potvrdil místní rozhlasové stanici El-Shinta vojenský velitel Eddy Suyanto. Podle něj se Boeing 737-400 zřítil v hornaté oblasti 1450 kilometrů severovýchodně od Jakarty v západní části ostrova Sulawesi a je zcela zničený. Po pádu zřejmě začal stroj hořet.


Na palubě letadla, které mířilo z města Surabaya na východě ostrova Jáva do Manada na ostrově Sulawesi, bylo 96 cestujících včetně jedenácti dětí a šestičlenná posádka. V oblasti letu byly nepříznivé povětrnostní podmínky.


Podle seznamu cestujících byly všechny osoby na palubě Indonésané s výjimkou tří cizinců. Ty identifikovalo americké velvyslanectví v Jakartě jako občany USA. Zatím není známo, zda američtí cestující zahynuli nebo zda jsou mezi přeživšími. "Můžeme jen potvrdit, že v letadle byli tři američtí občané. Žádné podrobnosti o nich nevíme," řekla agentuře Reuters Shannon Quinnová z velvyslanectví.


Stroj soukromého nízkorozpočtového dopravce Adam Air přestal komunikovat s řídící věží po více než hodině letu v pondělí ve 14:07 místního času (08:07 SEČ), když byl nad centrální částí Sulawesi. Letoun měl letět ještě necelou hodinu, přičemž zásoby paliva měl na čtyři hodiny.


Na letišti Manado, kam mělo letadlo přiletět, se od pondělí shromáždily stovky lidí. Někteří se zhroutili, když se dozvěděli, že neštěstí 90 cestujících nepřežilo. "Slyšel jsem v televizi, že dvanáct lidí přežilo. Jen doufám, že je mezi nimi můj otec," řekl agentuře AP Ridwan Lamani.


Na palubě letounu byla také sestra-dvojče Justina Tumuranga. "Když jste dvojčata, tak cítíte skoro všechno stejně. Cítil jsem, že něco není v pořádku a bylo to čím dál tím horší. Teď už cítím jen bolest," řekl agentuře AP Tumuranga.

Související