Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád zopakoval, že Teherán bude pokračovat v realizaci svých jaderných plánů. Rezoluce OSN uvalující na Írán sankce kvůli jeho nukleárním ambicím je podle něj "neplatná".


"Íránský národ je moudrý, zachová svou jadernou činnost a je připraven ji plně bránit," prohlásil Ahmadínežád v jihoíránském městě Ahváz v projevu, který přenášela televize.


"Rezoluce OSN namířená proti íránské jaderné činnosti nemá pro Íránce žádnou platnost," dodal, přičemž zdůraznil, že dokument "byl přijat pod tlakem Spojených států a Velké Británie a jeho obsah není příliš důležitý".


Rada bezpečnosti OSN 23. prosince jednohlasně schválila uvalení sankcí na Írán, které Teheránu mimo jiné zakazují obchodovat s jadernými a raketovými materiály a technologiemi.


"Pokud zastrašující mocnosti... chtějí bránit vůli Íránců, uštědříme jim historickou facku," varoval dnes Ahmadínežád před davem posluchačů, který na jeho proslov reagoval výkřiky "smrt Americe".


Írán, který je čtvrtým největším vývozcem ropy na světě, prohlašuje, že potřebuje obohacovat uran jako palivo pro jaderné elektrárny, a odmítá obvinění, že se snaží vyrobit atomovou zbraň.


Ve středu íránský parlament v reakci na rezoluci RB OSN nařídil vládě, aby přehodnotila míru spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.
Konečné slovo má v jaderné otázce, stejně jako ve všech ostatních záležitostech v Íránu, nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Ten rovněž trvá na tom, že se Teherán svých nukleárních plánů nezřekne.

Související