beslan_matky.jpgZáznam podle Zuzany Dudijevové z Beslanských matek zpochyňuje oficiální verzi tragédie, podle které masakr odstartoval výbuch jedné z náloží, kterou čečenští teroristé umístili ve školní tělocvičně. Při následné osvobozovací operaci zahynulo v září 2004 více než 330 rukojmích, většinou dětí. O novém video důkazu informoval deník The Moscow Times, který získal také kopii video záznamu. Ten organizaci zaslal anonymní zdroj a minulý týden byl materiál představen novinářům v Severním Osetsku. Vyplývá z něho, že první výbuch přišel zvenku.

Amatérský film je datován 3. září 2004, což je den, kdy došlo k osvobozovací akci. Na záznamu je vidět dva příslušníky pyrotechnické jednotky, jak těsně po osvobozovací operaci hovoří s nejmenovaným bezpečnostním představitelem. Podle přepisu záznamu ho příslušníci informují, že uvnitř školy nedošlo k žádnému výbuchu, i když akce byla zahájena po dvou výbuších. Jeden z příslušníků Bagatir Nabijev říká, že bomby neodpálili teroristé ve škole, protože by v takovém případě byla těla obětí pokryta střepinami. Díra ve stěne tělocvičny také dokazuje, že vznikla výbuchem přicházejícím zvenku. Beslanské matky tvrdí, že masakr začal poté, co bezpečnostní jednotky odpálily na školu granáty. Oficiální verze však tvrdí opak.

beslan_skola.jpgDudijevová je přesvědčena, že záznam byl doposud držen v tajnosti, aby jeho obsah nevyšel najevo. "Pokud měla prokuratura zájem o objektivní vyšetřování, měla se na záznam podívat," řekla s tím, že záznam byl poslán severoosetské prokuratuře.

Základní školu v severoosetském Beslanu obsadilo 1. září 2004 více než 30 čečenských teroristů, kteří zajali více než tisíc lidí. Ty tři dny zadržovali v tělocvičně bez jídla a vody. Při chaotické osvobozovací akci speciálních ruských jednotek zahynulo 332 osob, z toho 186 dětí. Při operaci zahynuli všichni teroristé kromě jednoho, Nurpašiho Kulajeva, který byl odsouzen k doživotnímu vězení.

Související