Na nutnost pokračujících hlubších změn poukázala v novoročním projevu, který dnes vysílají německé televize. Odmítla tak zároveň výzvy ke zpomalení reformních snah, jak to žádal tento týden předseda koaličních sociálních demokratů (SPD) Kurt Beck v obavách, že obyvatelstvo bude změnami přetíženo.


"V roce 2007 musí být růst trvalý," řekla šéfka německé vlády a poukázala na příznivé ekonomické výsledky v letošním roce. "Pokud bychom po prvních úspěších polevili, bylo by hospodářské oživení jen pomíjivé." Prvořadým cílem zůstává podle kancléřky odbourávání nezaměstnanosti.


Německé hospodářství, které jako největší v Evropské unii výrazně ovlivňuje ekonomický vývoj na kontinentu, letos rostlo nejrychleji od roku 2000. Vláda odhaduje, že se výkon ekonomiky letos zvýší o 2,3 procenta. Také počet nezaměstnaných se v listopadu snížil poprvé za více než čtyři roky pod hranici čtyř milionů a pokles byl mnohem hlubší, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti klesla na 9,6 procenta z říjnových 9,8 procenta.


Pozitivní vývoj ekonomiky podle Merkelové ukazuje, že se reformní tvrdost vyplácí. Šéf SPD Beck naopak předtím prohlásil, že už bylo dosaženo hranice, kdy jsou lidé schopni reformy akceptovat. Za to sklidil nejen kritiku z křesťanského bloku CDU/CSU, ale také od prezidenta Horsta Köhlera, který ale politicky náleží k CDU kancléřky Merkelové.


"Nezbytné zásadní obnovy Německa jsme ještě nedosáhli," uvedl prezident v rozhovoru pro nejnovější vydání časopisu Der Spiegel. "Stojíme teprve na začátku," varoval Köhler velkou vládní koalici CDU/CSU-SPD před tím, aby polevila v reformním úsilí. Prezident patří mezi nejuznávanější finanční manažery; mezinárodní věhlas získal přípravou německé měnové unie v roce 1990 a jako ředitel Mezinárodního měnového fondu v letech 2000-2004.


Vláda Angely Merkelové se ujala moci v listopadu 2005. Převzala mimo jiné tvrdé reformy pracovního trhu, které začal uplatňovat už předchozí kabinet sociálního demokrata Gerharda Schrödera. Cílem změn je omezit dříve velmi štědré sociální dávky a zvýšit konkurenční schopnost Německa. Vláda se mimo jiné chystá na prodloužení věku odchodu do důchodu či na omezení ochrany pracovníků před výpovědí. Podle kancléřky jsou reformy důležité i proto, že Německo bude v prvním pololetí 2007 předsedat Evropské unii.