Více než dva miliony muslimů, účastnících se velké poutě do Mekky, dnes pokračuje v rituálním kamenování tří pilířů, ztělesňujících satana. Obřad v údolí Míná patří k vrcholům i nejriskantnějším okamžikům celé poutě, při kterém v minulosti zahynuly stovky lidí. Letos se zatím podle agentur žádné větší incidenty neodehrály.


Podle oficiálních údajů saúdskoarabských úřadů se hadždže účastní celkem 2,378.636 lidí, včetně 1,654.407 poutníků z ciziny 187 národností. Z Česka na pouť, kterou by měl absolvovat za život každý věřící, vyjela asi dvacítka muslimů. Neoficiálně se připouští, že počet poutníků v údolí Míná, ležícím asi tři kilometry od Mekky, může být ještě vyšší o statisíce místních věřících bez úřední registrace.


Nad bezpečností bdí tisíce policistů, situaci v údolí, jindy pustém a vyprahlém, nepřetržitě monitorují i vrtulníky. Úřady zavedly přísnou kontrolu nad pohybem autobusů, aby předešly obřím zácpám, známým z minulosti.


Hadždž poznamenala sobotní poprava bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna, kterého mnoho sunnitů kvůli odporu proti Američanům uctívá jako hrdinu, ale současně ho nenávidí mnoho vyznavačů šíitské odnože islámů.


"Hlavní satan je Amerika," citovala agentura Reuters jednoho z iráckých poutníků, který se sám označil za "bojovníka hnutí odporu". Kamenované sloupy tak pro něj ztělesňovaly amerického prezidenta George Bushe a jeho spojence.


Sektářské násilí zvyšuje bezpečnostní obavy. Ale cesta k pilířům i tak patří k nejnebezpečnějším částem každoroční velké pouti do Mekky. Místa, jimiž musejí věřící projít, jsou úzká a v minulých letech často docházelo k tlačenicím, v nichž byly ušlapány stovky lidí. Při předchozí pouti, letos 12. ledna, zde přišlo o život 362 lidí, v červenci 1990 zde dokonce zahynulo 1426 poutníků, převážně z Asie, pravděpodobně kvůli poruše ventilace se zadusili v přístupovém tunelu.


Saúdskoarabská vláda investovala v posledních letech do zvýšení bezpečnosti stamiliony dolarů. Předloni například dosavadní sloupy, symbolizující satana, vystřídaly snadněji zasažitelné, 25 metrů vysoké betonové pilíře. Poslední stavební úpravy zvýšily propustnost na 250.000 poutníků za hodinu.


Kamenování satana, které začalo v sobotu, má pokračovat také v pondělí. Statisíce poutníků, převážně pěšky, putují po 44 kilometrů dlouhé okružní cestě okolo Mekky. Vzhledem k poklesu teplot (z 24 stupňů Celsia přes den na 13 stupňů v noci) saúdskoarabský velký muftí Abdul Azíz povolil věřícím chránit se před nočním chladem pokrývkami, ale za podmínky, že si nezakryjí hlavu.

Související