V kalifornské věznici Chino se vzbouřilo asi 800 zadržovaných. Strážcům trvalo zhruba čtyři hodiny, než protest potlačili. Podle úřadů jde o jednu z největších vzpour za poslední roky, uvedla dnes agentura Reuters. Několik desítek vězňů bylo zraněno. Zatím není jasné, co nepokoje vyvolalo.


Střety v zařízení ležícím nedaleko Los Angeles začaly v sobotu ráno místního času (odpoledne SEČ), uvedl mluvčí kalifornských věznic Oscar Hidalgo. Strážci pro uklidnění vězňů použili slzný plyn, obušky i umělé projektily. "V jednu chvíli tam bylo tolik vězňů, že museli (strážci) ustoupit a přeskupit se," dodal Hidalgo.


Na místo byly povolány posily z jiných věznic. I s jejich pomocí se pak podařilo zabránit tomu, aby někdo z věznice rozkládající se na ploše o rozměrech zhruba 2500 akrů unikl.


Jeden z vězňů, kteří byli zraněni, je ve vážném stavu. Ošetřeno v nemocnicích muselo být 27 mužů a dalších 24 utrpělo drobnější rány.


Příčinou nepokojů v kalifornských věznicích často bývají střety mezi jednotlivými znesvářenými gangy; spory mají mnohdy rasový podtext.

Související