Očekává se, že v něm také přednese svou vizi Francie. Za nepravděpodobné se naopak považuje, že by výslovně podpořil některého z kandidátů v prezidentských volbách, které budou na přelomu dubna a května.

Představitel pravice Chirac, kterému je 74 let, je prezidentem od roku 1995; jeho druhý mandát končí v květnu. Pokud dnes potvrdí, že už nebude kandidovat, bude to znamenat konec politické kariéry dlouhé čtyřicet let.

"Pro prezidenta to bude klíčová chvíle. Bude to stoprocentně osobní poselství, zaměřené na budoucnost," prohlásil generální tajemník Elysejského paláce Frédéric Salat-Baroux, podle něhož Chirac vyjádří svou "vášeň pro Francii".

Oznámení záměrů ohledně voleb Chirac dlouho odkládal, aby si na domácí i mezinárodní scéně co nejdéle zachoval autoritativní pozici. Do určité doby patrně také doufal, že situace se vyvine tak, aby mohl kandidovat znovu. V posledních měsících už se ale jeho opětná kandidatura jevila stále nepravděpodobnější.

Pro nadcházející volby je zatím podle průzkumů mírným favoritem ministr vnitra Nicolas Sarkozy, který patří do téže politické rodiny jako Chirac, i když v řadě ohledů se s ním rozchází. Nečeká se ale, že by mu dnes prezident vyslovil podporu. Podle některých komentátorů by to mohl udělat v nějakém pozdějším prohlášení, jiní pochybují, zda vyhraněné stanovisko ve prospěch toho či onoho kandidáta vůbec zaujme.

Související