Hlasování, vnímané jako poslední test sil před podzimními parlamentními volbami i zkouška nových volebních pravidel, se dotkne asi 31 milionů z více než 140 milionů ruských občanů.

Favoritem voleb je prokremelská strana Jednotné Rusko, často označovaná jako strana "úředníků". Významný podíl na moci by chtělo získat Spravedlivé Rusko, nové seshora zřízené uskupení s levicovým programem, které se vymezuje kriticky vůči Jednotnému Rusku, nikoliv však vůči politice prezidenta Vladimira Putina.

Obě tyto strany kandidují do všech čtrnácti republikových a oblastních parlamentů. Stejné množství kandidátek postavily i další parlamentní strany - Komunistická strana Ruské federace a Liberálně-demokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského.

Některé další strany nejdou do voleb všude, případně jim bylo, jako například liberálnímu Jabloku v Petrohradu, administrativním způsobem někde zabráněno kandidovat. Neparlamentní opoziční strany už dopředu upozornily na možné manipulace s volebními výsledky i vliv státních úředníků na místní volební komise.

Volby se uskuteční v republikách Komi a Dagestán, v Leningradské, Murmanské, Moskevské, Omské, Orelské, Pskovské, Samarské, Stavropolské, Tomské, Ťumenské a Vologodské oblasti. Voliči budou vybírat i zastupitele do Petrohradské městské dumy.

Související