"Chci svou kandidaturu založit na pravdě. Nepůjdu na Francouze oklikami, nebudu jim lhát, nezradím je," prohlásil nynější ministr vnitra v rozhovoru pro nedělník Le Journal du Dimanche.

Chirac dnes večer ve slavnostním projevu oznámí své záměry ohledně jarních prezidentských voleb. Předpokládá se, že řekne, že už o třetí mandát nebude usilovat. Očekávání se soustřeďuje spíš na to, zda vysloví podporu některému z kandidátů, jmenovitě Sarkozymu, který patří do téže politické rodiny jako on, ale se kterým už léta nemá dobré vztahy. "Kdyby mě podpořil, byla by to významná politická událost. Kdyby on se svou zkušeností řekl, že se mu zdám pro řízení francouzských záležitostí nejschopnější, mělo by to váhu," řekl Sarkozy.

V rozhovoru dále kritizoval centristického kandidáta Francoise Bayroua, jehož vzestup v poslední době začíná ohrožovat jak jeho, tak - a to hlavně - kandidátku socialistů Ségolene Royalovou. Bayrou hlásá nutnost sjednotit v příští vládě pravici a levici. Sarkozy řekl, že by to znamenalo v první fázi neschopnost řešit problémy země a ve druhé politickou krizi ve stylu francouzské IV. republiky nebo Itálie.

Bayrou v průzkumu pro Le Journal du Dimanche poprvé dostihl Royalovou - oba v pomyslném prvním kole voleb dostali 23 procenta, zatímco Sarkozy 28 procent hlasů. Pokud by se voleb nemohl zúčastnit vůdce krajní pravice Jean-Marie Le Pen, který má problémy se sehnáním potřebných záštit pro svou kandidaturu, dostal by se podle téhož průzkumu Bayrou před Royalovou - Sarkozy by měl 34,5, Bayrou 25 a Royalová 24 procenta hlasů. Průzkum v žádné z obou variant nepřináší možné výsledky rozhodujícího druhého kola, do kterého postupují dva nejúspěšnější. Volby budou 22. dubna a 6. května.

Jeden ze dvou ředitelů volební kampaně Royalové Jean-Louis Bianco v rozhovoru pro nedělník význam průzkumů bagatelizuje a tvrdí, že nikdy neslyšel, že by se část socialistických voličů přesunovala k Bayrouovi, protože ho vidí jako jistější způsob jak zabránit zvolení Sarkozyho. První tajemník Socialistické strany Francois Hollande ale v sobotu uznal, že část voličů levice se k Bayrouovi obrací. Prohlásil však, že Royalová se nesmí nechat vyvést z míry a držet svou dosavadní linii.

Související