Na 40 mrtvých a desítky zraněných si dnes vyžádaly nové útoky v Iráku. Nejkrvavější útok zažila centrální část Bagdádu, kde vybuchla nálož ve chvíli, kdy kolem projížděl nákladní automobil s šíitskými poutníky. Ti se vraceli z iráckého svatého města Karbalá, kde se účastnili sobotního svátku arbaín.

Při tomto útoku zahynulo nejméně 19 lidí a 20 dalších bylo zraněno. Dalších deset osob zabil sebevražedný útočník, který odpálil bombu ve východním Bagdádu. Podle prvních informací zabil deset lidí a osm dalších zranil.

Šíitským svátkem arbaín v sobotu skončilo čtyřicetidenní období smutku za imáma Husajna, jehož mučednickou smrt při bitvě z roku 680 si šíité připomněli koncem ledna svátkem ášúrá. Při sektářsky motivovaných útocích bylo za uplynulý týden zabito nejméně 340 lidí, především šíitských poutníků cestujících do města Karbalá, anebo se odtud vracejících domů.

Násilí dnes pokračovalo i v dalších iráckých městech. V Musajjibu jižně od Bagdádu zabila bomba nastražená u silnice tři policisty a sedm dalších zranila. Nálož vybuchla ve chvíli, kdy se ji policisté snažili zneškodnit, uvedla agentura Reuters. Dva muže v Musajjibu zastřelili neznámí ozbrojenci ve vojenských uniformách.

Tři příslušníky ochranky zabil výbuch bomby v přijímací hale Irácké islámské strany (IIP) v severoiráckém Mosulu. IIP je největší stranou sunnitské vládní koalice Národní fronta shody (IAF).

Prostřílená těla dvou lidí našla policie v Dakuku asi 40 kilometrů jižně od Bagdádu. Obě těla nesla stopy mučení.
Násilnosti v Iráku pokračují den poté, co se v Bagdádu uskutečnila jednodenní konference o stabilizaci situace v Iráku za účasti sousedních zemí včetně Íránu a světových velmocí včetně Spojených států.

Irák setkání svolal ve snaze zajistit si regionální podporu pro zastavení násilí. Čtyři roky po zahájení invaze vedené Spojenými státy násilí zemi sužuje čím dál víc. Zabity byly už desetitisíce lidí a 1,7 milionu dalších obyvatel opustilo své domovy.