Je dvacet minut před devátou ranní a na pražském Gymnáziu Elišky Krásnohorské se rozjíždí generálka státních maturit. Kolem poradního stolu v ředitelně sedí čtyři kantoři a s úsměvem nabádají ředitele školy Karla Bednáře, aby "to" už otevřel.

Na to Bednář odemkne kancelářskou skříňku a vytáhne velkou modrou krabici. V ní jsou testové úlohy z češtiny, angličtiny, matematiky a francouzštiny.

Studenti čtvrtých ročníků budou ode dneška do čtvrtka zkoušet, jestli by zvládli státní maturitu. Jsou ročníkem, který novinka tak jako tak nemine. Poprvé se bude dle jednotných státem určených testů maturovat příští rok v květnu.

Žáci si mohou vybrat z lehčích nebo složitějších variant testů. K výsledkům státní maturity by časem mohly přihlížet vysoké školy při přijímacím řízení a dá se očekávat, že budou brát v potaz hlavně výsledek ve složitější variantě.

"Zkontrolujte plomby!" nabádá ředitele nad modrou krabicí matematikářka Blanka Pešková, která je takzvanou školní komisařkou přes státní maturity. Ta zodpovídá za to, že testování proběhne v pořádku a nedojde k žádnému podvodu nebo chybě.

Změny na poslední chvíli

Nicméně už při vyndavání obsahu krabice, která kromě testů obsahuje i předpisové obálky, kancelářské sponky a záznamové archy, jsou učitelé poněkud zmateni. "Kam mám zapsat docházku?" nebo "Co s těmi sponkami?"

Podle ředitele Karla Bednáře je byrokracie kolem státních maturit opravdu trochu moc. "Je to skutečně příliš komplikované, pořád se něco měnilo na poslední chvíli. Třeba poslední vyhlášku ke státním maturitám poslali 22. září," stěžuje si Bednář.

S trochu jiným přístupem než při obvyklém vyučování musejí počítat i studenti. "Budu vás teď volat jménem a vy si ke mně budete chodit pro záznamové archy," říká čtvrťákům ve třídě mladý pedagog. "Je ale nutné, abyste si s sebou vzali občanku nebo cestovní pas. I když vás sice znám, má to přeci jen nějaké právní náležitosti," vysvětluje kantor.

Test z češtiny trval hodinu a půl. Většina studentů Gymnázia Elišky Krásnohorské si vybrala složitější variantu. "Po maturitě se chci hlásit na žurnalistiku nebo práva, kde budu češtinu určitě potřebovat. Přišlo by mi tedy divné skládat jednodušší úroveň," říká student Adam.

V samotném testu ho prý nic vyloženě nepřekvapilo. "Nepřišlo mi to nijak těžké," říká. Podobně mluví i jeho spolužačka. "Bylo tam sice pár věcí, které budeme teprve probírat, ale jinak ten test nebyl nijak složitý," říká dívka.

Státní maturita se připravuje už dvanáct let, v minulosti politici její start dvakrát odložili. Přípravy už stály 340 milionů korun. Maturitní generálka, která potrvá ode dneška do čtvrtka, přijde na 120 milionů korun. Výsledky zkušební státní maturity se školy dozvědí 3. listopadu.
 
Více o státních maturitách nanečisto čtětě v zítřejších Hospodářských novinách.