Rodičům se letos vrátilo 60 tisíc zamítnutých přihlášek do mateřských škol. Že města zaspala prudký nárůst počtu dětí, bylo zřejmé už před pěti lety, kdy meziročně poprvé přibylo 10 tisíc dětí, na které nezbylo místo. A to se od té doby zopakovalo ještě třikrát.

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chce mít tento problém do tří let vyřešený. V úterý spustil dotační fond, díky kterému si obce mají potřebné třídy dostavět. "Do prvního kola výzvy jsme vyčlenili 100 milionů. Za ty se dá stavět už letos," oznámil Chládek.

Celkově bude ve fondu půl druhé miliardy a starostové mohou posílat žádosti až do roku 2021. Peníze potečou přednostně do prstenců kolem velkých měst, kde se s nedostatkem místa potýkají nejvíce. Právě sem se totiž stěhují mladé rodiny s dětmi, které chtějí bydlet v klidném prostředí. Jenže tempo stavby infrastruktury rostoucímu objemu nových usedlíků nestačí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.