V zubních ordinacích by se podle českých ekologů mělo zakázat používání amalgámových plomb, které obsahují rtuť. Nevládní organizace Arnika prostřednictvím studie poukázala na to, že čeští dentisté a jejich asistenti jsou ohroženi otravou rtutí dvakrát více než ostatní.

Důvodem jsou právě plomby, které rtuť obsahují. Ta se pak dostává do těla a může ohrozit i zdraví. Ve Švédsku už je jejich používání zakázáno.

Stomatologická komora nebezpečí podle ČTK zpochybňuje, nebylo prý prokázáno. Za amalgámové plomby není ani odpovídající náhrada, moderní fotokompozita zdravotní pojišťovny nehradí.

Studie Arniky, o kterou se sdružení opírá, ukazuje, že vlas zubaře obsahuje v průměru 0,373miligramu rtuti na kilogram vlasu. Tedy více než dvojnásobek běžné hodnoty. Dentální amalgám je totiž údajně druhým největším spotřebitelem rtuti v EU hned za chlorovými chemičkami.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.