klaus_livie_klausova__192x128_.jpgPražské stavební bytové družstvo rozšířilo žalobu na prezidenta republiky Václava Klause a jeho ženu Livii. Chce se soudit o dva byty v Praze-Libni, které od něj manželé Klausovi v roce 2000 koupili.

Družstvo tvrdí, že byl pro něj prodej nemovitostí nevýhodný. Doposud přitom zpochybňovalo pouze prezidentova práva na jeden z bytů, který na něj a jeho manželku převedl tehdejší šéf kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny Ivan Přikryl.

Novinářům to po pondělním přípravném jednání ve sporu řekl předseda představenstva bytového družstva Michal Lurie.

Klause to stálo o milion méně než je obvyklé, tvrdí družstvo

Družstvo se u Obvodního soudu pro Prahu 8 snaží dosáhnout toho, aby soudce prohlásil kupní smlouvy na byty za neplatné. Klausovi totiž podle Lurieho zaplatili za nemovitosti méně, než byly jejich pořizovací náklady. Navrhl proto nechat dohody znalecky přezkoumat.

"Rozdíl v ceně bude podle mě kolem jednoho milionu korun mezi cenou obvyklou a cenou, za kterou to bylo prodáno," uvedl předseda představenstva.

Oba byty prodalo prezidentovi s manželkou družstvo v době, kdy byl jejím předsedou Karel Vašíček. Ten podle Lurieho organizaci tuneloval.

"Policie konstatovala, že porušil povinnosti při správě cizího majetku, ale protože je mrtvý, nelze ho stíhat," řekl.

Třípokojové byty koupili Klausovi každý za zhruba 1,250.000 korun, později je přestavěli na jeden šestipokojový. Kromě nízké ceny nesouhlasí podle předsedy ve smlouvách ani výměra nemovitostí.

Právník Klausouvých se zatím nevyjadřuje

Právník manželů Klausových Radim Boháč se v pondělí k novému žalobnímu návrhu nechtěl vyjadřovat s tím, že si ho musí nejdřív nastudovat.

Původní žalobu, podle které na prezidenta a jeho ženu Přikryl neoprávněně převedl jeden z bytů bez souhlasu své manželky, však Klausovi odmítají.

Majitel čtyř nemovitostí

Spor s prezidentským párem začalo vést družstvo poté, co se na něj koncem roku 2007 obrátila Růžena Přikrylová. Podle Lurieho nemohla nemovitost nalézt v katastru. Následně zjistila, že její manžel, spolupracovník předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, prodal v roce 1998 manželům Klausovým práva, která počítala s budoucím převedením bytu do vlastnictví. Přikrylová však tvrdí, že nemovitost byla společným majetkem jejím a jejího muže a manžel jí o prodeji nic neřekl.

Čtěte také

"Soud konstatoval, že dohoda o převodu práv a povinností mezi Přikrylem, Klausovými a družstvem byla neplatná," prohlásil Lurie. Podle něj však bylo možné prezidenta s manželkou kvůli této smlouvě žalovat pouze tři roky po jejím podpisu. Proto žalobu rozšířil.

Klaus nyní jako hlava státu bydlí ve vile v areálu Pražského hradu. Kromě toho vlastní několik nemovitostí: byt šest plus dva v Praze-Libni, řadový dům v Praze-Kobylisích, byt dva plus jedna v Peci pod Sněžkou a chalupu v Prudicích na Táborsku v jižních Čechách.

Související