Za loňský žhářský útok na domek Romů ve Vítkově ve středu Krajský soud v Ostravě uložil čtveřici extremistů ve věku od 22 do 26 let výjimečné tresty vězení. David Vaculík, Ivo Müller a Jaromír Lukeš v něm mají strávit 22 let, Václav Cojocaru 20 let.

„Výše trestů se mi zdá nečekaná, nečekaně vysoká," řekl Klaus pro server novinky.cz. Po útoku žhářů ve Vítkově v dubnu 2009 byla popálena tehdy dvouletá Natálie Siváková.

"Jenom se zamýšlím nad tím, jestli taková výše trestu, kterou porovnávám s některými žádostmi o milost, které dostávám, opravdu bude tou nejsprávnější cestou, jak zabránit do budoucna opakování podobných jevů,“ dodal prezident.

Soud: Poškozené chtěli usmrtit

Podle soudu se jednoznačně podařilo prokázat, že obžalovaní měli v úmyslu vraždit. "Dospěli jsme k názoru, že obžalovaní věděli, že dům je obývaný. Útok předem naplánovali," uvedl ve zdůvodnění rozsudku předseda senátu Miloslav Studnička. Akci označil za brutální útok a přirovnal ji k nacistické Křišťálové noci. "Poškozené chtěli usmrtit. Chtěli i zdevastovat dům," míní soudce.

Premiér Petr Nečas (ODS) ve středu zdůraznil, že vysoká trestní sazba je v pořádku. Čin mladíků vnímá jako "závažný a odsouzeníhodný". Vicepremiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) poznamenal, že ČR by "skončila v pravěku", pokud by bylo možné zapalovat domy s dětmi nevinných občanů. Ministr vnitra Radek John (VV) řekl, že jeho ministerstvo je v posledních letech v boji proti extremismu velmi úspěšné a hodlá v tom pokračovat. "Myslíme si, že i takovéto odstrašující rozsudky jsou užitečné," dodal.

Související