Biochemička Markéta Tesařová se snaží přijít na to, proč buňky některých lidí nevyrábějí energii tak, jak mají. Tesařová zkoumá takzvané mitochondriální onemocnění.

"Mitochondrie jsou buněčné organely, jejichž hlavní funkcí je přeměna energie uvolněné z živin. Mitochondrie si lze představit jako takové malé elektrárny v buňkách," vysvětluje svůj výzkum Tesařová.

Pokud buňky nedokáží energii správně vytvářet, projeví se to podle Tesařové nejrychleji na pacientově srdci a mozku - dvou nejvíce energeticky náročných orgánech, které začnou odumírat. "Tato porucha je vrozená, ale u některých lidí se může projevit až v dospělosti. Pacienti pak poměrně záhy umírají," říká vědkyně.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Mezi 24 soutěžícími ženami uspěla biochemička zkoumající mitochondriální onemocnění, optička vyvíjející senzor na škodliviny v potravinách a bioložka hledající, jak spolu komunikují buňky. Každá získá čtvrt milionu korun.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.